| BigsmilexD a întrebat:

Cand cuiva i se intampla ceva penibil, imediat ma simt si eu foarte penibil, ca si cum mi s-a intamplat mie. De ce?

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Se numeste empatie. Ai capacitatea de a te pune in pielea celuilalt si prin urmare, de a-ti imagina cum ar fi sa patesti tu insati lucrul respectiv, cum te-ai simti daca ai trece printr-o anumita situatie si asa mai departe.

| sophieLY a răspuns:

Pentru ca esti o fire mai prietenoasa, nu ii urasti pe ceilalti, nu incerci sa ii pui in situatii penibile. Este o calitate foarte speciala, dar si una care se poate intoarce impotriva ta, in sensul ca daca iti pasa prea mult de oameni si lor nu le prea pasa de tine, vei fi ranita.

| Nudamnume a răspuns:

Esti buna la suflet si esti intr-o postaza proasta nu numai pentru acel individ ci si pentru tine.De aia simti ca vrei sa il ajuti.Nu e asa?

| RyanLennox a răspuns:

Pt. ca iti pasa mult de oameni, nu este rau este chiar o calitate!

? FUNDA?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RyanLennox):

E ca și cum nu ai avea viața ta. Nu e rău, nu?