| danydanyel012 a întrebat:

Ieri am avut un accident legat de coapsa stanga.Ma jucam cu prietenii si am alergat sa il prind pe un baiat si am prins viteza mare si cand acesta s-a dat la o parte am observat o masina in fata mea cu vreo 2 metri(masina era oprita) si am incercat sa pun frana si am pus piciorul in fata dar fara rezultat deoarece am fost propulsat in masina dar nu m-am lovit sau zgariat macar de masina.Dar dupa ce am realizat ce se intamplase am avut o durere insuportabila la sold si la coapsa stanga(cu piciorul stang am pus frana) si nu ma puteam deplasa. Dupa ce am ajuns acasa foarte foarte greu abia am putut sa ma urc in pat.De dimineata cand m-am trezit abia puteam merge tinand cont ca ieri seara am putut sa urc si sa cobor scari cu niste dureri infernale.
Acum imi simt acel picior putin mai lung ca celalalt si este mereu incordat si nu pot nici macar sa ridic piciorul in sus si pe deasupra cand incerc sa il ridic am din nou un junghi dar mai putin dureros.
Deci ma puteti lamuri ce problema am si daca se poate si un sfat cum sa tratez durerea? Dau funda celui care ma ajuta tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei123654789 a răspuns:

Sa luam cazurile cap la cap. Daca se strangula un nerv ar fi simtit furnicaturi, poate chiar paralizii locale. Daca era dislocat soldul nu avea cum sa i se atenueze durerea deoarece osul este un pic mai prost si ori se aseaza singur la locul lui principal dar asta dureaza in jur de o saptamana sa se intample ori ramane asa cauzand dureri insuportabile si incapacitatea de a merge.Stai linistit probabil ti-ai deplasat un pic osul dar nu dislocat,indeajuns cat sa se aseze la loc, fiind tras de muschi si de cartilaje ori ti-ai "incalecat" o pereche de muschi in urma incordarii si lovirii acestora, acest lucru necesitand masaj si repaus, ori mai simplu de atat, ti-ai lovit muschiul provocand cateva rupturi de fibre musculare indeajuns cat sa ai dificultati in ridicarea piciorului.Iti propun un regim pe proteine si calciu pentru intarirea osului si refacerea fibrelor musculare.

Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MirelaNicoleta a răspuns:

Pune niste gheta pana una-alta si mergi la o camera de garda. Nu te speria ca daca era ceva rau de tot nu puteai sa mergi deloc, dar ca totul sa fie foarte bine si sa nu ai indoieli mergi la o camera de garda iti vor da niste analgezice poate iti vor face radiografie si apoi iti dau drumu acasa