| Petricadrcu a întrebat:

Salut, ieri am făcut o radiografie și pe foaie scrie "fără leziuni active pleuro pulmonare, știe cineva ce înseamnă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Fumătorii au leziuni, (răni nedureroase, defecte) ale plămânilor. Plămânii se vad la radiografie, fie că sunt sănătoși, fie că nu sunt sănătoși.
În cazul tău, plămânii îți sunt sănătoși.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica nu ai nimic la plamani, vere!
Of, Doamne!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică ai plămâni sănătoși.

| Zuzu1991 a răspuns:

Inseamna ca, felicitari, la plamani nu ai nimic
dar in rest, ai probleme... GRAVE, daca nu esti in stare sa intelegi cuvinte asa de simple cum sunt "fara" si "leziuni"

| NotNamed a răspuns:

Insemna ca nu mai stii romana. Daca scrie "fara leziuni", ce naiba ar trebui sa insemne?
Daca urmeaza "pleuro - pulomanre", nu ar trebui sa reprezinte zona in care a fost facuta radiografia? Vai de viata mea cu cine traim in tara. Noi spunem de parlamentari ca sunt prosti dar populatia nu degeaba i.a ridicat in slavi la urne. Prostul la prost trage.

| Petricadrcu explică (pentru NotNamed):

Stai liniștit, ca știam dar nu eram sigur.

| NunuNini a răspuns:

Adica esti sanatos.