| Alexandrapaaa a întrebat:

Bună seara!
Acum 2 saptamani am fost depistată cu pneumopatie fara leziuni evolutive pleuro-pulmonare vizibile în LG si mi s-a administrat tratament antibiotic pe care urmează să îl termin...tin sa precizez ca nu tusesc nu fac febra doar ca atunci cand ma rostesc dintr-o parte în cealaltă se aude un suflu si mai mult decat atat încă mă mai dor coastele dar este o durere ușoară. Este posibil ca nici acum sa nu se fi tratat răceala sau sa ma doara coastele din cauza statului îndelungat pe scaun.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| crysty1222 a răspuns:

Pot fi ambele variante. Suflul ala mai exista sau ti-a trecut? Durerea de coaste pleaca din spate, te doare in permanenta sau doar atunci cand stai pe scaun?

| Alexandrapaaa explică (pentru crysty1222):

Suflu nu a dispărut si coastele mă dor în fara dar doar pe partea dreaptă...în rest sunt ok

| Alexandrapaaa explică (pentru crysty1222):

Nu mă doare în permanență dar am observat ca mă doare din cauza ca am o pozitie mai neobișnuită în somn.

| crysty1222 a răspuns (pentru Alexandrapaaa):

De obicei plamanii cand au probleme durerea se simte in spate, dar exista cazuri in care durerea se simte si in piept. Durerea asta din piept o simti si la anumite miscari sau apare asa deodata fara sa faci nimic? Cand inspiri la maxim simti durerea in piept?

| Alexandrapaaa explică (pentru crysty1222):

Cand inspir nu simt nicio durere si respir bine nu obosesc.

| Alexandrapaaa explică (pentru crysty1222):

Cand inspir nu simt nicio durere si respir bine nu obosesc. iar la mișcări doar am suflu ala si cand apas coastele din fata dor insa cand nu presez la mișcări simt ca si cum ar fi o febra musculara

| crysty1222 a răspuns (pentru Alexandrapaaa):

Durerea poate fi din cauza unei nevralgii intercostale. Daca suflul ala nu dispare dupa ce termini tratamentul te sfatuiesc sa mergi iar la medic.