| vnvrgvskjdv a întrebat:

Ieri am facut skandenberg cu un baiat si mi-am fortat foarte tare bratul drept.M-a durut putin dupa aceea dar apoi mi-a trecut Dimineata ma durea si nu-l puteam intinde, iar pe parcursul zilei ma durea daca-l intindeam tare sau daca-l incordam.Acum la fel,ma doare daca-l intind sau daca il incordez.S-a si umflat putin in partea din fata bratul,ma doare in partea aceea,si tot in fata ma doare si antebratul.Ce sa fie, ce am patit oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

E vorba de o usoara intindere. Daca nu mai fortezi bratul in 3 4 zile o sa-ti treaca.winking
Nu e nimic de speriat.Eu fac sala si am facut intindere si la brat si la abdomen, si chiar si la picior.Totul e ok. Stai linistit.
Evetual daca te doare si te jeneaza poti lua o aspirina.winking

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai patit ca te-ai bagat la skanderberg fara sa ai bratul incalzit.Te-ai fortat si ai solicitat in exces muschii bratului.Adica te-ai cam dat mare.Nu te supara, dar este adevarul.Incearca un timp sa relaxezi bratul.

| aumih16 a răspuns:

Cand faci skanderberg! de acum inainte! ai grija sa ai muschiul bratului incalzit!

| emag a răspuns:

Mergi la medic, poate e luxat

| vnvrgvskjdv explică (pentru emag):

NU prea cred.Ma dor muchii nu cotul...Si nu ma doare daca il misc. Poate fi vreo vena rasucita care sa doara asa?

| emag a răspuns (pentru vnvrgvskjdv):

M-a durut pe mine mana pentru ca s-a "rasucit o vena" dar nu s-a umflat, daca e grav, ar fi bine sa mergi la medic, iti va spune exact ce e

| DeidaraXR1 a răspuns:

Derbedeul ala ti-a trantit mana de masa? Daca te-ai fortat doar, asteapta si vezi ce se intampla; daca nu e bine sa vizitezi un doctor.

| vnvrgvskjdv explică (pentru DeidaraXR1):

Mda ...Intai l-am tinut cat l-am tinut dar mi-a obosit mana si pf..de masa.Si a facut si ''pod'' (mi-a rasucit putin incheietura)insa nu ma doar la incheietura ci mai sus.

| DeidaraXR1 a răspuns (pentru vnvrgvskjdv):

Ti-a strans mana tare? Asteapta si tu pana maine sau poimaine. EU am avut chestii mult mai serioase. Eram mic si ma bateam cu baietii din clasa. Mi-o tras unu o perversa dinaia in coaste ca nu am mai putut respira pentru cateva secunde. In fine, durerea a cam persistat, am fost la medic sa fac o radiografie dar s-a dovedit ca toate coastele mele erau okay. DUrerea a trecut in cateva saptamani(2... cam asa)

| Trynda a răspuns (pentru vnvrgvskjdv):

Daca e umflat antebratul si maine, du-te sa faci o radiografie. Daca nu mai e umflat inseamna ca doar s-a incordat mai mult decat era obisnuit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru vnvrgvskjdv):

In skandenberg exista atacuri pe incheietura mult mai puternice decat podul, daca iti facea un top-roll low hand cu toata forta cred ca ramaneai fara incheietura.

Chiar si cu un incepator in sportul asta te poti accidenta sa-ti plangi de zile daca nu stii ce ( exista si pozitii in care poti sa-ti rupi mana ).

Daca vrei sa mai faci skandenberg, documenteaza-te si abia apoi fa ( invata macar care sunt pozitiie periculoase in care iti poti rupe usor ceva )

| 1987543G a răspuns:

Tiai luxat mana dar daca s-a umflat nu stiu ce sa spun poate sa fie si rupta du-te repede la medic nu te juca cu asta happy

| BarbieVariantaNoua a răspuns:

Pai cred ca ti s-a intors un muschi sau poate ca ti s-a rupt mana.Du-te si tu la doctor... ca si eu am avut la fel ca tine si am fost la doctor si mi-a pus mana in ghips... "Sper ca ti-am fost de folos

| vnvrgvskjdv explică (pentru BarbieVariantaNoua):

Sa se fi rupt? Doar de la atat.Ma cam sperii acum laughing. Sper ca antebratul meu sa fie intreg...

| Trynda a răspuns (pentru vnvrgvskjdv):

N-ai nimic grav, daca incordezi si te doare e o febra musculara sau o durere a muschilor fortati care o sa treaca. Daca ai ceva umflat la incheietura se poate sa se fi rupt, fa o radiografie daca nu iti trece.

| vnvrgvskjdv explică (pentru Trynda):

Nu incheietura imi este umflata ci antebratul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Trynda):

E ceva normal, din cauza tendoanelor, nu le are intarite.

Eu dupa fiecare antrenament specific de skandenberg 1-2 zile nu pot sa intind mana si abia a 3-a sau a 4-a zi reiau sala pentru partea de sus a corpului. Si se intampla deja asta de cateva luni.

Deci e ceva normal happy

| Yuly98tpu a răspuns:

Mda... S-ar putea sa fi facut entorsa. Am un sfat mai batranesc dar merita incercat: Ia o fasa, infasoara partea unde se afla inflamatia si ia o bucata de varza cruda si puneti-o infasurata.Las-o vreo 3-4 ore dupa care asteapta sa vezi rezultatul, daca nu a mers consulta un medic

| Mikey007 a răspuns:

1. Fie ai facut febra musculara ( daca zici ca te-ai fortat muschii tai secreta acid lactic => febra musculara)
2. Ti s-a sucit o vena ceea ce este foarte dureros si poate duce la umflarea antebratului.
Cel mai bine iti cumperi un unguent si te ungi de 2 sau de 3 ori pe zi in zona aia (masezi locul intai si pe urma aplici unguentul)
Daca dupa 2-3 zile nu trece du-te la medic happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mikey007):

Febra musculara e cauzata de micro-rupturi de fibre, nu de acid lactic. 95 % din acidul lactic se elimina din muschi in maxim 1 ora dupa efort.