| Anonimus12368j8 a întrebat:

Salut! Ieri am fost la un prieten sa sarim in trambulina dupa 20-30 de minute a inceput sa ma doara spatele in zona rinichilor, durerea asta am avut-o si anul trecut tot cand am sarit in trambulina.Doar cand sar ma doare.Cum pot sa scap de durere mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te pui in pat si stai cuminte, iar pe viitor, nu mai sari pe trambulina, niciodata.

| Freya1 a răspuns:

Mergi la medic si iti faci un control sa vezi de unde provine durerea.Si mai ales spune-le alor tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 2 variante, in functie de intensitatea durerilor.

1) te prezinti la spital in upu pentru lombalgie, caz in care vei primi tratament antialgic (acupan sau algifen + no-spa in 250 ml de ser sau algocalmin diluat in 20ml, sau mabron cu meto si no.spa... etc... depinde fiecare ce are la indemana).

Important este sa iti alegi, din start, un spital care are ECOGRAFIE... pentru a se vedea calculii si pentru a se pune diagnosticul precis.
Se poate pune si in baza sumarului de urina (hematurie microscopica +/- leucociturie) insa nu e atat de exact.

2) daca poti manageria singur durerea, te programezi la medicul de familie, iti iei trimitere catre nefro/med. interna (ce iti da el) si te investighezi in timp.
pana sa ajungi la medic, nu ar strica sa iei macar 3-4 zile:
no-spa 40mg cp 2/zi, piafen 500mg cp 3/zi, rowatimex gelule moi 2/zi (insa acest tratament nu trebuie luat indefinit, doar pana te vede un medic).

NB: pentru siguranta ta, NU consuma mai mult de 500ml de lichide astazi (pana se amelioreaza durerea!). Daca intr-adevar este un calcul si el se inclaveaza pe ureter, vei face ureterohidronefroza (UHN in diferite grade) care este la randul ei o complicatie dureroasa + risc de nefrite, pielonefrite, etc.

Parerea mea este ca ori ai o contractura musculara +/- discopatie lombara (caz in care mydocalm cu ketonal gel aplicatii locale sunt suficiente), ori ai mobilizat un calcul / fir de nisip, caz in care tratamentul descris mai sus este suficient.

se stie ca la persoanele longiline si f slabe, grasimea perirenala poate fi redusa, caz in care poti suferi contuzii renale mai usor, insa deja vorbim despre chestii improbabile...

multa sanatate si nu uita sa te programezi la medicul de familie happy

| RalucaRalu2 a răspuns:

Este posibil sa fie de la coloană. Pentru durere... poti masa zona cu un unguent (de ex. Diclofenac etc), iar daca durerea este foarte intensă, poti iei un analgezic (nurofen, algocalmin etc). Evident daca esti minor, înștiințează părinții.

| Alqumo a răspuns:

Pai nu poti. Aceasta durere o am si eu si este de la efort. Din cauza ca nu ai confitie fizica foarte buna.