| Bucatariu_Paul_1994 a întrebat:

Ieri seara am calcat pe un cui ruginit mi-a intrat putin in piele. Am dezinfectat cu spirt. Pot face anti-tetanusul si azi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madalinfindrihan a răspuns:

Da normal il puteai face dupa o ora sau cateva ore de cand ai calcat in el dar ante tetanusul il poti face si la medicul de familie\ sau la spital sau chiar la farmacie faci cum crezi tu sau poti consulta pe cineva apropiat sa iti spuna. Funda?

5 răspunsuri:
| fashiongirl14 a răspuns:

Am patit o si eu! am calcat sa zicem... ieri seara ca si tine intr un cui ruginit, dar am facut vaccinul in seara asta ca sa o luam asa! si nu am patit nimic! deci, il poti face! dupa un timp, mi s a vindecat rana, dar bine inteles dureaza putin!

| Bucatariu_Paul_1994 explică:

Dar nu e o problema daca il fac azi?

| TheImpaler a răspuns (pentru Bucatariu_Paul_1994):

Intreaba doctoral sau farmacistul. noi suntem neica nimeni, nu avem cunostinte medicale. personal(lucrez pe santier) m-am zgariat in sute de cuie si de table ruginite si n-am facut niciodata vaccine antitetanos...dar eu sunt un dur rolling on the floor
lasand gluma la o parte, cel mai bine intrebi la o farmacie sau la un dispensar.

| Bucatariu_Paul_1994 explică:

Multumesc pentru raspunsuri! + Am facut vaccinul acum o ora.

| Ivan_Mario_1994 a răspuns:

Mai bine te duci la spital. Daca gandesti cu capu tau o sa ajungi fara picior.Nu ca esti prost doar ca mai bine consulti un medic. Sper ca te am ajutat