| anonim_4396 a întrebat:

Salut, îmi pot pune un dinte, adica canin dacă el nu mai are țesut osos? Nu neapărat dinte gen implant, punte pls dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NumănumescBrBr a răspuns:

Din câte știu, nu este posibil să pui un dinte artificial sau o punte dacă nu mai există suficient țesut osos în zona respectivă.

Pentru a pune un implant dentar sau o punte dentară, este necesar să existe o cantitate suficientă de os în zona respectivă pentru a susține structura implantului sau a punții. În caz contrar, procedura poate eșua sau poate duce la complicații ulterioare.

În această situație, ar fi bine să consulți un medic dentist pentru a evalua situația și pentru a discuta despre posibilele opțiuni de tratament disponibile, cum ar fi un tratament de endodonție (dacă dantura este infectată), o proteză parțială sau o proteză dentară mobilă.

Funda, te rog!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat