| BestOfTheBest a întrebat:

Salut, imi puteti recomanda niste exercitii cu gantede de 3kg?happy am 14 ani :d...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

ANTRENAMENT CU GANTERE

Exista o multime de motive pentru care cineva nu poate ajunge intr-o sala de forta, desi viseaza la un corp plin de muschi, asa cum vede prin reviste sau pe internet. Poate ca este prea ocupat si nu gaseste suficient timp, fiindca de fapt ceea ce numim "ora de antrenament", in mod sigur dureaza mai mult de o ora, daca stai sa aduni minutele petrecute pe drum spre sala, minutele de la vestiare si dusul de dupa, plus eventualele evenimente neprevazute care pot sa iti manance timp - de exemplu daca te intalnesti cu o veche cunostinta si trebuie sa scarifici 5-10 minute pentru o discutie de politete. Sau poate ca unora nu le place atmosfera de sala de forta si ar prefera sa se antreneze acasa. Mai exista si varianta in care in localitatea respectiva nu exista o sala si atunci respectivul este nevoit sa se antreneze unde poate. E clar ca fara antrenament de forta nu are cum sa ajunga sa isi vada visul implinit, indiferent ce ar face si atunci trebuie sa gaseasca o solutie de compromis.

Noi avem o solutie pentru voi, care presupune o minima achizitie: o perche de gantere si o banca cu posibilitatea de reglare a unghiului de inclinare. Este necesar ca ganterele sa fie de asemenea cu greutate reglabila si sa va cumparati discuri de diverse greutati, care impreuna cu manerele sa ajunga macar la 20 de kilograme (o gantera), ceea ce este suficient pentru inceput.

Va vom prezenta un program de antrenament numai cu gantere, pe care puteti sa il efectuati acasa sau la sala. Antrenamentul cu gantere are un avantaj deosebit - faptul ca implica pe langa muschii principali si alti muschi cu rol stabilizator, ceea ce amelioreaza si coordonarea musculara si forta generala a corpului. De exemplu, daca lucrati flexia antebratelor pe brate cu gantere (pentru biceps), pe langa biceps si brahial, vor fi implicati si pectoralii, deltoizii si muschii spatelui, care au rolul de a fixa articulatia umarului. Deci daca vrei umeri lati, pectorali frumosi si brate de culturist, atunci nu ocoli exercitiile cu gantere.

Urmatoarele exercitii reprezinta baza oricarui program de antrenament cu gantere. Puteti sa antrenati tot corpul la o sedinta de antrenament sau puteti sa impartiti in doua parti, ca in exemplul urmator:

Antrenamentul 1A - picioare, spate, biceps

Genuflexiuni pe un picior cu gantere (sau pe ambele picioare)
Fandari cu gantere in maini
Flexii alternative cu gantere (din picioare sau stand pe banca)
Flexii Hammer cu gantere
Ramat pe un brat cu gantera
Indreptari cu gantere

Antrenamentul 2A - umeri, piept, triceps

Ridicari laterale cu gantere
Impins de la ceafa cu gantere
Extensia unui brat deasupra capului cu gantera
Extensia posterioara a bratului cu gantera
Impins de la piept cu gantere pe plan orizontal/inclinat
Fluturari laterale cu gantere

Repetati fiecare antrenament de doua ori pe saptamana, lucrand din fiecare exeritiu cate 3 serii (+ 1 serie de incalzire) a cate 10-12 repetari, cu pauza de 60 secunde intre serii si 120-180 secunde intre exercitii. Nu uitati sa va incalziti foarte bine inainte de antrenament si sa faceti cateva exercitii de stretching dupa antrenament.

| BestOfTheBest explică (pentru angel74dm):

Am gresit. vroiam sa scriu ganterewinking nu te mai umfla in pene

| angel74dm a răspuns (pentru BestOfTheBest):

Nu mă umflu în pene deloc, dar mi se pare absurd ca într-o propoziţie de 10 cuvinte să faci două greşeli, pentru că şi 3 e lipit de "k"... Plus că există o opţiune de a edita asta ulterior. Ca să-ţi demonstrez că se poate, dacă-mi acorzi fundă, voi şterge primul enunţ, cel cu ortografia...

| BestOfTheBest explică (pentru angel74dm):

Iti voi da funda pentru ca mi-a fost de folos raspunsul tau.

| angel74dm a răspuns (pentru BestOfTheBest):

Ok, mersi, am scos paragraful respectiv...