| anonim_4396 a întrebat:

Salut.In 6 zile o sa ma duc sa imi fac radiografie pulmonara. Fumez de un an dar nu excesiv, adica maxim 10 tigari pe zi si m-am si lasat intre timp. Vreau sa stiu daca pe radiografie se vede fumul de tigara.
P.S. N-am mai fumat deloc de 5 zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| biancaebar a răspuns:

La radiografie nu se vede fumul de tigara, doar o sa se vada plamanii, dar in cazul tau o sa se vada ca ii ai daunati din cauza fumatului.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, se poate distinge daca esti fumator sau nu, mai ales daca plamanii tai sunt sensibili.

| HawgSnowman98 a răspuns (pentru biancaebar):

Cand o sa fac radiografia se fac 11 zile de cand n-am mai tras nici macar un fum.Pot sa fac ceva sa nu se vada sau nu se regenereaza in timpul asta?

| biancaebar a răspuns (pentru HawgSnowman98):

O sa se vada ca esti fumator, pentru ca 11 zile de nefumat nu compenseaza un an intreg de fumat

| HawgSnowman98 a răspuns (pentru biancaebar):

Pai si pot sa spun ca am stat langa fumatori si am inhalat fumul lor sau isi da seama ca am fumat eu?

| biancaebar a răspuns (pentru HawgSnowman98):

De putut poți sa ii spui aia numai ca este foarte puțin credibil pentru ca fumul inhalat de la alte persoane nu dăunează așa de tare ca și când ai fumat tu direct sad