| Takeen a întrebat:

Salut,in afara de pasta de dinti,cu ce altceva ma mai pot spala pe dinti ca sa se faca albi? am citit pe google ca, cu bicarbonat de sodiu si sa mananc mere, dar eu vreau sa ma spal pe dinti ca sa se albeasca dau funda cine imi spune alte metode.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Bicarbonatul,zeama de lămâie chiar şi sarea de bucătărie te ajută la albirea dinţilor după fiecare spălare cu pasta de dinţi.În plus se găsesc în magazine foarte multe produse pentru albirea dinţilor, dar fumatul, cafeaua, ceaiul, vinul îngălbenesc dinţii. Dacă nici după asta nu eşti mulţumită poţi merge la medicul stomatolog pentru albirea dinţilor cu o soluţie specială.
Te pup!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bicarbonat, sare de bucatarie si lamaie.

| Arkhasas a răspuns:

Da tu crezi că există 100 de metode?
Aia nu, aia nu... mai rămâne să te duci la stomatolog să-ţi facă o albire.

| EmyEmyy a răspuns:

Exista numeroase produse care pot fi folosite acasa pentru a va albi dintii patati de alimente sau tutun, precum kiturile de albire a dintilor, benzile de albire, pasta de dinti speciala cu efect de albire. Exista chiar si unele remedii de moda veche pe care le puteti incerca. Insa, pentru petele profunde, ati putea avea nevoie de ajutorul unui stomatolog.

Kituri de albire a dintilor
Un astfel de kit poate contine peroxid de carbamid, un ingredient de albire care poate elimina atât petele adanci cat si cele de suprafata si de fapt schimba culoarea naturala a dintelui. Kit-urile de albire contin ingrediente care nu pun in pericol smaltul dintilor si pot elimina petele de la ceai, cafea si vin rosu.

Benzi de albire a dintilor
Acestea va ajuta sa scapati de petele dentare, sunt foarte subtiri, practic invizibile si sunt acoperite cu peroxid de hidrogen. Rezultatele sunt vizibile in doar câteva zile, dar nu sunt la fel de spectaculoase precum cele datorate kiturilor, insa benzile sunt mai usor de utilizat si foarte simplu de manevrat. Benzile se dizolva in timp ce va albesc dintii.

Pasta de dinti cu efect de albire
Pasta de dinti ajuta la eliminarea unor pete de suprafata. Multe dintre aceste produse contin materiale abrazive usoare, produse chimice sau agenti de albire. Spre deosebire de alte produse, nu schimba culoarea naturala a dintilor.

Remedii naturiste pentru dinti albi
Unii oameni prefera inca un remediu vechi cum ar fi bicarbonatul de sodiu. De asemenea, unele alimente, cum ar fi telina, merele, perele, morcovii produc multa saliva, care ajuta la curatarea resturilor alimentare de pe dinti. Guma de mestecat fara zahar are un efect de curatare a dintilor si declanseaza, de asemenea, productia de saliva si astfel se neutralizeaza acidul care cauzeaza aparitia cariilor dentare.

Albirea dintilor si lucrarile dentare
Abordati albirea dintilor cu precautie daca aveti o multime de lucrari dentare, plombe, coroane si poduri. Agentii de albire nu functioneaza pe acesti dinti – ceea ce inseamna ca vor iesi in evidenta printre dintii naturali care tocmai au fost albiti. E bine sa vizitezi un stomatolog pentru a potrivi culoarea.

Prevenirea petelor dentare
Pe masura ce imbatranim stratul exterior al smaltului dintilor se erodeaza. Stratul de baza, numit dentina, este mai galben. De aceea este important sa evitati patarea dintilor imediat dupa albire. Daca aveti grija ce limente si bauturi consumati, rezultatele albirii dintilor pot dura pâna la un an. Daca albiti dintii prea des acestia ar putea sa arate translucizi si albastri.

Alimente care produc pete
Unele alimente obisnuite pot decolora dintii. Iata o modalitate usoara de a spune daca un aliment ar putea fi de vina: orice lucru care poate pata un tricou de bumbac alb poate pata si dintii, spun medicii stomatologi. Cafeaua, ceaiul, sucurile de fructe pot pata dintii. Aceste pete se dezvolta incet si devin vizibile pe masura ce imbatranim.

Medicamente care pot pata dintii
Tetraciclina cauzeaza dinti gri la copii pentru ca dintii lor sunt inca in curs de dezvoltare. Apa de gura antibacteriena care contine clorhexidina sau clorura cetylpyridinium poate pata dintii. Unele antihistaminice, medicamentele antipsihotice si cele pentru tensiune arteriala pot provoca pete dentare, precum si excesul de fier si excesul de fluor.

Intretinerea zilnica a dintilor
Periajul ajuta la prevenirea petelor si a dintilor galbeni, mai ales la linia gingiei. Nu uitati si de vizita la stomatolog pentru controale regulate si curatare profesionala. Metodele utilizate de stomatologi pot elimina multe pete cauzate de alimente si tutun.

Pasta preparata acasa

Pentru o dantura impecabila, stralucitoare preparati acasa o pasta de dinti bio, folosita cel mult de doua ori pe saptamana.

Sucul de lamaie este puternic acid, fiind ideal pentru a albi dintii patati si ingalbeniti. De asemenea, sucul de lamaie este perfect pentru a reduce stratul de tartru si a combate halena. Sucul de lamaie este o sursa valoroasa de vitamina C, contribuind la intarirea si protejarea gingiilor.

Modul de folosire. Spalati pur si simplu dintii cu suc de lamaie proaspat. Periati usor, dupa care clatiti cu multa apa. Atentie! Apelati la aceasta solutie pentru albirea dintilor numai de doua ori pe saptamana, deoarece sucul de lamaie este puternic acid si exista riscul de a afecta smaltul dintilor.
Puteti face chiar o cura de inalbire a dintilor. Pentru aceasta amestecati 75 de grame de bicarbonat de sodiu cu sucul obtinut dintr-o jumatate de lamaie de marime medie. Cu aceasta pasta periati dintii in fiecare dimineata, timp de o saptamana.

si sa mananci fructe big grin

| NarutoSasuke46 a răspuns:

Nu sunt sigura ca merge, dar stiu de la o prietena ca daca te speli cu pasta de dinti apoi iti freci dinti cu menta(frunze daca nu e clar)o sa ai dintii mai albi.

| Ingerassh a răspuns:

NUU!
Albirea la medic se taie din start!
Incearca sa te speli cu sare... Udati periutza de dinti, bag-o in sare, scoateo si laso un minut pentru ca sarea sa se topeasca cat de cat, sa nu iti zgarie smaltulhappy.Dar trebuie sa te speli si cu pastahappy...Si daca ai coji de portocale la indemana poti sa te freci pe dinti, nu o sa se albeasca dintr-o data.succes:*