| Daniel_Croitoru_1977 a întrebat:

Salut,in cateva zile imi vor ajunge ochelarii, am dioptrie +1, 40 si 14 ani.
Dupa ce port ochelarii o vreme si ii dau jos voi vedea mai prost din cauza ca nu-i mai port pentru putin timp?
Eu nu vad asa blurat sau altfel fara ochelari, dar daca ii dau jos cand ii voi avea, pot vedea blurat sau ceva de genul acesta?
Trebuie purtati permanent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hahahaihui a răspuns:

Păi e ceva diferit, pentru că atunci când vei da ochelari jos, pupilele vor schimba dioptria iar viziunea va deveni la normal în scurt timp.
Ideal e să investești în lentile subțiri în funcție de ramele cumpărate pentru a te obișnui cu ele cât pe timp de ziuă și noapte. Cele organice inițial mi-au fost de folos și ulterior am schimbat cu cele de cristal, nu foarte practice din punctul meu de vedere. Eu am cam aceeași dioptrie.

| Daniel_Croitoru_1977 explică (pentru Hahahaihui):

Multumesc! Eu mi-am facut niste ochelarii cu lentile si pentru calculator

| Hahahaihui a răspuns (pentru Daniel_Croitoru_1977):

E bine dacă ai și Cal cu Lator; eu am decât Cal cu căruță.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul ce ti a zis după ce te a consultat? Trebuie sa i porti permanent sau doar de craciun? Degeaba pui aici niste întrebari la care numai medicul tau care te a consultat stie, mergi la el si intreaba l.

| Anuket a răspuns:

E posibil să te doară capul/ochii fără ochelari.