| SuntMidu a întrebat:

Salut! In ultima perioada ma confrunt cu o stare ciudate, eu zic ca e depresie. Mereu sunt desconcentrat, am numai gânduri negre, nu ma pot axa pe viața mea de loc. Înainte nu eram așa, eram mereu fericit, ma distram. Acum mi-e frica sa rămân singur, nu mai simt aceleași stări ca înainte, muzica pe care o ascultam inainte, mi-e oarecum frica S-o ascult acum, e foarte bizar. Am doar 15 ani, abia am început liceul, ma gândesc ca asta poate fi si cauza având colegi noi, dar ma înțeleg super bine cu ei n-am treaba.La psihologic nu prea am cum sa ma duc din cauza lipsei banilor. Dacă aveți ceva modalități care m-ar putea ajuta v-aș fi foarte recunoscător!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
In primul rand trebuie sa te uiți în interiorul tau și să afli care e cauza actualei probleme.
Tu ai avea nevoie de o rutina productiva care sa te ajute sa evadezi din stările care te copleșesc, trebuie să îți pui creierul în folosință permanent pentru a nu ajunge sa fii copleșit de depresie.Iti recomand o rutina prin care să citești,să faci sport(mers la sala, bicicleta, fotbal, trasee de munte sau ce sport îți place ție) și să socializezi constant, încearcă să îți faci prieteni care sunt pe aceeași lungime de unda cu tine.De asemenea incearca să investești timp în hobbiurile care îți aduceau bucurie în suflet.
Daca muzica pe care o ascultai nu îți mai aduce bucurie in suflet încearcă să găsești alte melodii cu care sa vibrezi și să te facă fericit.
Și nu te mai teme de singurătate, o să mai fie momente în viața când o să fii singur.Singuratatea e de multe ori groaznică dar te întărește și te face mai puternic, cei care se descurca cu singuratea vor putea face față și într-o relație amoroasă.
Atâta timp cât ai inima buna și ești bine intenționat nu te poate distruge nimic, nici măcar singuratatea.

5 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Cel mai util sfat pe care nu o sa-l iei in considerare cu siguranta, deoarece 90% din oameni nu il iau, e sa te apuci de sala.
Atat timp cat o sa ai un corp puternic, o sa ai si o minte puternica, doar ca dureaza pana te construiesti.

| SuntMidu explică (pentru raMLesS):

M-am lăsat cu 2 săptămâni înainte sa am stările astea, cred ca e o idee buna sa ma reapuc

| HUAWEHUAWE a răspuns:

In generala te considerai o componenta a unui grup,nu erai un intreg indepedent.
Tot ce faceai tu erau activitati comune si acum duci lipsa lor pentru ca era o persoana care iti capta atentia altfel, era o persoana care coordona grupul vostru, muzica pe care o ascultai inainte era cu sau legata de grupul tau de prieteni.

Trebuie sa vorbesti cat mai mult cu noii colegi -cel mai important.

lasa si muzica, concentreaza-te pentru noi prietenii pe ceea ce traiesti, nu mai cu nimeni esti singur si evoluezi.Cauta sa vorbesti si sa te distrezi iar cu noii colegi.Cunoastei si pe ei cum i-ai cunoscut pe cei din generala.

| SuntMidu explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu știu dacă asta e neaparat problema, jumătate din gimnaziu o am in clasa la mine, fix aia cu care făceam caterinca și ma râdeam, totuși câțiva îmi lipsesc, nu știu ce sa zic

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru SuntMidu):

Poate e problema schimbarea clasei, te acomodezi mai greu