| Polonicxd a întrebat:

In urma cu 2 saptamani mi-a aparut o umflatura la mana ( mai jos de incheietura), am fost la chirurgie plastica si mi-au zis direct ca am chist si trebuie sa ma opereze fara sa ma consulte sau sa-mi faca vreo radiografie sau ceva (nu stiu daca se numeste sigur radiografie, nu ma omorati). In urma cu 2 zile umflatura asta nu era chiar asa de "umflata" era ascutita, iar acum s-a umflat mai mult si nu mai e chiar asa de ascutita, exista posibilitatea sa se fii spart sau ceva? si daca s-a spart o sa dispara singura sau trebuie sa ma dau cu ceva creme fara sa ma opereze? De cand s-a umflat nu am mai fost la doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Cresterea in dimensiune a formatiunii tumorale (sau "umflarea", cum spui tu) indica o evolutie rapida a acesteia, nicidecum o stagnare sau o involutie (catre disparitie). Faptul ca acea formatiune evolueaza prin modificarea dimensiunilor sale ar trebui sa te ingrijoreze si sa te determine sa mergi la medic. La fel de repede pot sa apara si alte modificari ale aspectului formatiunii ( durere, inrosire). Deci, nu astepta pana ce vor apare complicatiile, du-te la medic! Excizia chirurgicala a formatiunii nu este dureroasa(se face sub anestezie) iar in lipsa complicatiilor se face fara internare --- intarzierea interventiei, din ignoranta sau alte motive, este un risc pe care ti-l asumi!

1 răspuns:
| lBroken69 a răspuns:

Daca doctorul a zis ca trebuie sa te opereze, atunci asta trebuie sa faci.Chist-urile sunt periculoase, ti se pot bloca in unele vase de sange din cate stiu.