| chioscuta a întrebat:

In urma cu doua saptamani mi-a iesit o o mica umflatura la incheietura mainii stangi.Nu am dat importanta am crezut ca e ceva trecator cu toate ca ma durea cand miscam mana.Ieri am avut o mica cazatura cu bicicleta, si m-am sprijinit un pic mai tare pe mana asta intr-o pozitie mai indoita putin a incheieturii.Instantaneu umflatura aceea mica s-a marit.Am fost la ortoped,am facut o radiografie si mi-a spus ca nu am nicio problema de natura osoasa,fractura etc,ci un chist sinovial.M-a pus in ghips pentru o saptamana si mi-a dat sa iau nurofen de trei ori pe zi,dupa care sa revin duminica pentru a vedea cat s-a mai umflat si mi-a spus ca pentru asta singura solutie este operatia,dar doar dupa ce chistul se va mari de marimea unei nuci asa, asta in 6 luni-1 an.Intrebarea mea este:este posibil sa stau cu umflatura asta la mana, in conditiile in care am dureri? dupa perioada asta se face interventia chirurgicala in astfel de cazuri? Vreau sa mentionez ca acesta era un medic rezident.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| PeFuga a răspuns:

Ia o trimitere la chirurgie, la un medic ne-rezident. Acel chist se poate extrage si cu seringa in prima faza (daca nu este prea vechi si prea inchegat). Evita pe cat posibil operatia. Iti ia din mobilitatea mainii si semnul ai sa il ai pe viata. Eu am facut prostia de a ma opera acum cativa ani si regret.