| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salut! Întâmpin aceeași problema. Am o senzație de nod in gat. Însă nu la Mărul lui Adam, mai jos puțin. Am episoade de dispnee, nu sunt foarte grave. Am o teama de a nu rămâne fără aer în somn, pentru ca acum câteva zile mi se tăiase respirația 1-2 secunde, în starea de veghe. Dar nu am alte simptome, nu dureri, nu oboseala, nimic. Am fost operat de polipi în urma cu mult timp, am rinita, sinuzita și deviație de sept. Am 15 ani, nu fumez, nu consum alcool, fac sport aproape în fiecare zi. Ideea e ca poate e de la anxietate. Sunt uneori foarte ipohondru. Caut simptome pe net, îmi dau boli de plămâni, ce e mai grav. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Dacă tot ai aceste probleme "medicale" care nici măcar nu sunt grave. De ce nu mergi la medicul de familie sau la un medic specialist să te convingă că nu ai nimic?

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Anonimul151):

Pai și atunci de ce simt nodul + episoadele (uneori) de dispnee?

| Anonimul151 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Știi de ce simți toate aceste lucruri? Deoarece tu tot te stresezi din orice lucru mic. Și da, e și din cauza anxietății.

Cum spuneam. Trebuie să mergi la un medic. Medicul de familie, un medic specialist. Și după la un psiholog. Deoarece te stresezi din orice problemă medicală mică. + că ai și anxietate.

Nu îți mai irosi timpul să pui întrebări aici despre orice simți, orice problemă mică pentru că îți irosești timpul pe degeaba.

| AndreiPopovici6969 explică:

Simt ca mi se scurtează respirația, doar simt, nu știu dacă chiar asa e.