| WizzArd3344 a întrebat:

Salut TPU! Patesc si eu ceva de catva zile. Cand sunt in starea aceea de veghe, brusc simt ca mi se opreste respiratia timp de cateva secunde, apoi ma trezesc. Decat in stare de veghe. In timpul somnului nu. Ce ar putea fi? Am fost operat si de polipi in trecut, am deviatie de sept si sinuzita. Am si un nod in gat uneori, si simt ca respir greoi, doar simt, simt ca nu imi ajunge aerul suficient in plamani si trebuie sa iau o gura mai mare de aer. Astea pot fi simptome de atac de panica, insa cele cu sacadarea respiratiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cred că e vorba de apnee!
Sigur ai și în somn!

| AndreiPopovici6969 a răspuns (pentru gabicoo):

în somn nu am, am un somn foarte liniștit, nu ma trezesc, cand adorm, nu mai ma trezesc pana dimineața. Am impresia ca doar când adorm pe spate, cred. Totuși ar trebui sa fie ceva grav?

| gabicoo a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Păi apneea se produce tocmai atunci când dormi pe spate!
În somn fie te urmărește careva atunci când dormi fie mergi la un medic specialist care să-ți dea un ham din ăla care îți monitorizează somnul!

| AndreiPopovici6969 a răspuns (pentru gabicoo):

Pai și ar fi grav? totuși nu e zi de zi asta

| gabicoo a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Păi poate fi grav!
Eu zic să mergi la un medic!

| Caro34 a răspuns:

Măi, George; tu ești tare stresat! Cu ce te ocupi? Ce secrete ascunzi? De ce ești timid? Nu sunt simptome de atac de panica, stai liniștit! Trebuie să faci niște exerciții de inspirat - expirat, să înveți să te relaxezi și să dai drumul la ce te supăra... Îți va trece nodul din gât și aerul va circula mult mai bine! Pune țara la cale cu un prieten de suflet și te vei simți ca un bebeluș de bine! happy

| AndreiPopovici6969 a răspuns (pentru Caro34):

Sunt elev momentan, secrete... nu am, dar totuși problema cu respirația noaptea Care e faza

| Caro34 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Ionele, treaba de noaptea e chestia de zi, deci... Sunt printre altele și profa și știu exact cu cine vb! Respirația e OK, dacă până acum câteva zile a fost totul în ordine! Există un factor stresant și va deveni mai nasoala, dacă nu te relaxezi. atacuri de panica?

| AndreiPopovici6969 a răspuns (pentru Caro34):

O sa încerc, o sa încerc sa ma relaxez, sa nu mai bag în seama orice lucru minor

| blackann a răspuns:

Esti ipohondru clar. putin paranoic + stari de anxietate/atacuri de panica. din cate vad te legi de orice lucru si intrebi pe aici doar d-astea.