| Eron a întrebat:

La ce fel de medic trebuie sa merg pentru a vedea daca am osteoartrita sau nu(si bineinteles care sa-mi spuna cum ma pot vindeca)? Orice spital are un astfel de medic, sau trebuie sa merg la unele specializate? Cam cat m-ar costa? Am nevoie de programare, sau cum se procedeaza? Eu nu am fost in viata mea intr-un spital, asa ca nu va mirati de gradul meu scazut de cunostinta in domeniu.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Întâi TREBUIE să mergi la medicul de familie, iar acesta îţi va da Trimitere la medicul specialist!

Sunt mai mulţi medici/specialişti cu competenţe în punerea acestui diagnostic - vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Artrita/osteoartrita_1612

Toate cele bune.

| gelu1970 a răspuns:

La un traumatolog

| SimonaCristina a răspuns:

Ortopedul te va consulta dupa ce te prezinti cu un bilet de la medicul de familie. In general se face programare, dar depinde de cabinetul si de medicul cae te va consulta.

| cookie01 a răspuns:

Trebuie mai intai sa mergi la medicul de familie. Daca nu ai unul inregistreaza-te degraba. El iti va da bilet de trimitere unde va considera ca este necesar. Eu nu stiu sa te primeasca undeva fara bilet de trimitere, eventual la urgenta cand e cazul. Iar costul nu il poate sti nimeni. Daca esti elev sau asigurat nu platesti consultatii la medicul de familie. La analize daca te trimite nu platesti doar in cazul in care sunt fonduri de la minister. Si trebuie sa iti faci programare la majoritatea medicilor.