| SkenWell a întrebat:

La colonoscopie este obligatoriu sa se faca anestezie sau se poate si fara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinadianaaa a răspuns:

Nu este obilgatoriu, inainte de interventie iti va cere consimtamantul in legatura cu anestezia. Unele persoane nu prea suporta durerea si de cele mai multe ori accepta anestezie.Anestezicul se va administra endovenos.

| SkenWell explică (pentru alinadianaaa):

Mersi pentru raspuns! Am sa incerc fara anestezie sper sa nu doara foarte tare.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Colonoscopia se poate fara anestezie. Nu este dureroasa, fiindca intestinele nu au nervi senzori de durere (tocmai de aceea nu se simte daca ceva nu este in regula).

| SkenWell explică (pentru Bula):

Si anestezia se face locala sau generala?

| Bula a răspuns (pentru SkenWell):

Nu stiu.
Mie mi s-a facut odata, dar fara anestezie.
Nu m-a durut, a fost asemanator cu un scaun usor constipat.

| GoldenZenith a răspuns:

Se poate și fără.

| nicusor222 a răspuns:

Salut. Se face anestezie.
Va intreba daca persoana accepta anestezie.
Daca DA. Se face anestezie generala usoara.
Daca nu se face anestezie va fi o durere imensa la unele persoane.
Are avantaje, dar si dezavantaje multe.