| Toderas a întrebat:

Bună.
Vreau sa îmi fac o colonoscopie.Se poate face anestezie totala.Mi frica de mor de colonoscopie. Vreau sa mi-o fac așa pentru mine nu ca mi-a zis medicul,așa pentru sănătatea și liniștea mea.Dar, mi frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Desigur ca se poate dar pentru un cost suplimentar. Majoritatea clinicilor private fac colonoscopie si cu sedare profunda (cu Propofol).

| Anonimuserr a răspuns:

Vanessa are perfectă dreptate.
Dar în general nu se fac anestezii pentru atâta lucru, cazuri rare. Știu că senzațiile sunt foarte neplăcute atât la colonoscopie cât și la endoscopie. Nu doare, dar simți că ai ceva în tine (și e normal pentru că acel colonoscop este în tine în intestine).
Trebuie să menționez un lucru important.
Cu 16 ore înainte de a o face nu ai voie să mănânci și trebuie săbei 2-4 litri de apă în care se dizolvă un praf numit fortrans pentru eliminarea tuturor scaunelor. Înaintea colonoscopiei ţi se va adminstra un sedativ uşor intravenos care fie te va adormi uşor, fie doar te va linişti, aşa încât să minimizeze neplăcerea.

| vanessa1075 a răspuns:

Pentru pacientii mai fricosi, medicii recomanda in general anestezie locala sau generala. Parerea mea este ca una locala ar fi de ajuns deoarece nu este atat de daunatoare pentru organism.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru vanessa1075):

Nu exista anestezie locala pentru colonoscopie. Se face anestezie partiala cu Dormicum dar nu rezolvi nimic pentru ca e si daunatoare pentru organism si simti si procedura.