Întrebare recomandată | sica2 a întrebat:

Salut la toti de pe TPU in primul rand as vrea sa va zic ca am 16 ani de abia impliniti si beau cam 2-3 litri de lapte pe zi, mama mi-a zis sa nu mai beau atat de mult deoarece imi poate opri cresterea si mult calciu in oase nu e bun, voi ce credeti si ce imi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Laptele este hranitor, sanatos samd. Dar totusi, are si partile negative. Din unele surse am aflat ca, consumat excesiv, poate fi raspunzator de sindromul colonului iritabil, si intr-o mica masura chiar si de cancer de colon.
Deci, nu zic sa nu mai bei lapte, dar ai grija sa ai o dieta echilibrata, sa nu lipseasca fibrele din alimentatie, etc.

| Holocaust a răspuns:

Consumi totusi cam mult lapte.
Nu-i vorba ca-ti opreste cresterea,dar iti pot aparea probleme cu sistemul digestiv gen colici intestinali, iritari ale intestinelor, sangerari ale intestinelor,ba chiar si boli de inima.
Daca vrei ca laptele sa te ajute(legat de cantitatea de Ca), afla ca ai nevoie de labferment, enzima care sa-ti coaguleze laptele si sa-l transforme in paracazeinat de Ca, dar pe care tu n-o ai, deoarece e prezenta doar la sugari.
Mai pe scurt, incearca sa nu mai consumi asa de mult lapte...

| Giovanna a răspuns:

laughing nu-ti opreste cresterea, nu are cum. Nu acumulezi atata calciu doar din faptul ca bei lapte din comert, calciul nu opreste cresterea ci mai degraba cauzeaza calculi renali (pietre la rinichi) dar nu cred ca din consumul de lapte acumulezi chiar atat de mult calciu happy saaau iti mai poate provoca probleme intestinale (in cazul in care ai avea colici sau intoleranta la lactoza) dar ma gandesc ca pana acum ti-ai fi dat seama daca ai problema asta sau nu big grin asa ca poti bea cat lapte vrei daca te simti bine dupa el, relax, de crescut tot vei creste. Daca este lapte de la tara, las-o mai moale cu consumul deoarece are grasimi ascunse si asta va fi daunator cu timpul, vei fi predispus la colesterol.

| pwp a răspuns:

E foarte bine sa bei lapte fiind bogat in calciu si tu fiind in crestere.Totusi nu inteleg cum poti sa bei atat big grin

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă laptele este din comerţ atunci NU ai de ce să-ţi faci griji.

Dacă este lapte de la o fermă ( de la ţară ) atunci ar trebui să te îngrijoreze cantitatea mare de grăsime ( din lapte ), nu faptul că are mult calciu - oricum, organismul reţine doar cât calciu are nevoie.

Iar tu eşti în creştere şi ai nevoie de calciu - totuşi, dacă e lapte de la ţară atunci ar trebui să reduci consumul la jumătate.

NU are nici o legătură cu creşterea.

| michelia a răspuns:

Este foarte bine sa ai calciu si la virsta asta oricum ai si pierderi.
Laptele nu iti aduce calciu in exces ( mai ales asta din comert) Sincer, doar brinza de vaci mai are efect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa mi-au zis si parintii ca daca beau prea mult lapte,(vara asta am baut 2 l pe zi) o sa fac piatra la rinichi, adica serios, cum au crescut bebelusii si copii?

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Nu, nu îți afectează creșterea dar pentru binele tău nu consuma lapte din comerț.

| kitten95 a răspuns:

Nu iti va opri cresterea, dimpotriva, ajuta cresterea. totusi, cantitatea asta de lapte e prea mare si sa stii ca laptele face celulita.

| FrumoasaTa a răspuns:

Nu cred deoarece laptele intareste oasele si in contra ajuta la crestere.

| alexandruth a răspuns:

Mai scade din cantitate, totusi, pentru tine, e prea mult... happy

| calmopenmind18 a răspuns:

Mama ta este chitra si laptele este scump;)).
Nu are nimic daca bei.
Expliactia ar fi ceva de genul ca ai nevoie de viamina D pentru a asimila calciul iar cum pe la noi nu mai este soare, nu produci vitamina D.

"Aceasta este o vitamina care se sintetizeaza din colesterol la nivelul pielii sub influenta razelor solare, spoi este transportata la rinichi unde se activeaza si merge in mucoasa intestinului subtire unde deschide canalele de calciu. Concluzionand, fara vitamina D calciul din alimente nu ar putea fi absorbit in organism"
Sursa: http://kidz.garbo.ro

| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Este foarte important sa iti faci contol regulat

| Annya206 a răspuns:

Nu iti va opri crestere, e o buna sursa de calciu. Insa nimic nu e recomandat in exces. Laptele din comert contine printre altele si conservanti. Incearca sa reduci treptat cantitate, fara a renunta la el complet.

| Ionucaaa a răspuns:

Dar este foarte bine să bei lapte! Dimpotrivă, un organism în creştere are nevoie de calciu. Doctorii recomandă 2 litri de lichid pe zi.

| razvi177 a răspuns:

La varsta ta poti sa bei cat lapte vrei nu ii adevarat ai nevoie de calciu cat mai mult la varsta tahappy

| danthe20 a răspuns:

De fapt nu este prea bine sa abuzezi de lapte si lactate pentru ca laptele, mai ales ala din comert, contine o bacterie care da dependenta. de stopat cresterea nu o stopeaza, calciu si oase sanatoase o sa ai, dar prea mult lapte da dependenta si poti sa face intoleranta la lactoza. decat sa nu mai beau lapte sa mananc branza / iaurt/cascaval as reduce cantitatea de lapte pe care o beau zilnic.

| nicumusceleanu67 a răspuns:

Dimpotriva

| mishulicka a răspuns:

Mama ta vrea sa faca economie
laughing

| motorx98 a răspuns:

Nu se intimpla nimic, ba chiar este foarte bun.Dar ai grija daca iei prea multe pastile cu calciu atunci e grav pentru ca am auzit ca ti se pot crea cioturi pe oase.Nu e ceva sigur.Scuze ca nu am fost foarte la obiect.Sanatate

| SerafimAdrian a răspuns:

Nu iti opreste cresterea nicidecum ci chiar dinpotriva iti curata plamanii si multee altele. Iar calciul iti ajuta incheieturile si iti "dubleaza" oasele. Bea incontinuare!