| VERSACE_7822 a întrebat:

Salut la toti va rog mult i-mi spune cineva ce pot sa fac sa cresc in inaltime am 16 ani si 1.69 va rog mult ajutati-ma vreau sa cresc mai inalt va rog daca stiti ceva trucuri adica moduri prin care pot sa cresc mai inalt va raman recunoscator
dau fundita
multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mustaurucata a răspuns:

Nu fuma, consuma multe,multe lichide si incearca sportul, tractiuni, cel putin 5-10 pe zi!

6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Mergi la inot si baschet o sa ai rezultate garantate.dar tine-te de ele

| missbee a răspuns:

1.69 este o înălțime medie, nu înțeleg de ce îți faci griji. În plus ai abia 16 ani. Se promovează în mod eronat acum, bărbatul de 2 metri fără cap... Evident, e frustrant să ai 1.50, dar tu la 1.70 ești ok.
Dar ca să te liniștesc, băieții se opresc din creștere mai târziu decât fetele. Până la 20 de ani ai toate șansele să te mai înalți cu vreo 3-4 cm sau chiar mai mult.
E bine să lași organismul să se dezvolte în ritmul lui. Baschetul nu te înalță, doar îți fixează postura, ținuta. De altfel, niciun sport nu te ajută să te înalți, fiecare are un punct unde pur și simplu se oprește din creștere.

Multă baftă!

| andrei444 a răspuns:

Asculto pe katy ca stie ce spune, si oua de prepelita crude stiam. bafta

| TM6524 a răspuns:

Tine de alimentatie. Eu am 13 ani si 1, 62. Beau multa apa care contine calciu (bun pentru oase si astfel se realizeaza cresterea), magneziu si hidrogencarbonat, pe care le gasesti de exemplu in Borsec. Incearca mancaruri bogate in fosfor sau iod (nuci). Noroc!

| Dana_2871 a răspuns:

Basket !

| Diaela a răspuns:

Mananca sanatos, nu fuma sub nici o forma si fa sport...