Întrebare recomandată | bibi5961 a întrebat:

Salut, lucrez 12 ore pe zi intr-o magazie, deci treaba doar in picioare, in astea 12 ore doar o pauza de 30 min. pentru masa si cam atat, e a 2a zi de cand lucrez si am deja o durere ingrozitoare la talpile picioarelor, de abia mai pot pasi. ce sa fac sa nu mai am dureri la picioare? dau funda, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreeatbx a răspuns:

AMICE, itui recomand crema Sudocrem. Intr-adevar, e scumpa, dar e foarte eficienta. Ajuta la orice. Cand ajungi acasa trebuie sa iti bagi piciorusele in apa fierbinte cu sare, si sa le masezi sau sa le freci cu o piatra de calcai. Insanatosire grabnica!

9 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Nu-ti fa griji, iti intra in sistem pana la urma. Am lucrat 15 ore pe zi zilnic si dupa a doua saptamana nu se mai punea probleme de oboseala.
Incaltaminte cat mai comfortabila si din cand in cand un masaj de relaxare nu strica.
Sfat: Nu incerca sa fii zeu, nu se merita nici la salar si nimeni n-o sa-ti faca statuie. Cand simti ca nu mai poti, demisie. Nu s-au terminat locurile de munca.

| bibi5961 explică (pentru Klepto):

Merci de sfat. nu incerc deloc sa fiu zeu, eu chiar caut sa iau pauze si mai reusesc sa iau cate 5-15 min pauza (printre marfa), nu e munca grea, insa ceea ce trebuie facut, trebuie facut stand in picioare. Legat de locurile de munca, foarte greu mi-am gasit de lucru, eu nu pot lucra intr-una din zilele saptamanii, si din cauza asta tot am cautat vreo 2 luni pana am gasit firma asta care a acceptat asa; cred ca nici aici nu lucram daca nu aveam "pile" (pe sotia) happy asa ca, nu prea pot sa renunt aici.

| Kaℓi a răspuns:

Ai grija sa porti incaltaminte foarte comoda. In timp, o sa te obisnuiesti... bafta!

| bibi5961 explică (pentru Kaℓi):

Am mai lucrat si in alta parte unde tot asa stateam in marea majoritate a timpului in picioare (acolo lucram 8 ore pe zi), am schimbat de la ghete pana la tenisi si tot aveam aceasta problema. acolo am lucrat 7 luni si nu mi s-a parut ca m-am obisnuit.

| Felys a răspuns:

Te vei obisnui dar greu, nu prea ai ce face, oricum 12 ore e mult pentru oricine, daca nu vei rezista te vei retrage de la acel loc de munca, dar ma tem ca esti nevoit sa accepti asta pentru ca nu ai gasit altceva

| ChiarEu2 a răspuns:

Sa stai 12 ore in picioare e greu. Te obisnuiesti, dar mai tarziu risti sa faci varice.

| bibi5961 explică:

Si nu exista nimic care sa-mi amelioreze durerile?

| KodrutZ a răspuns (pentru bibi5961):

Da, exista. Se cheama demisie. Da' tu in contractu' de munca ai trecute 12 ore? Sau macar cistigi pe putin vreo 3000 RON sa zici ca merita cit de cit efortul...

| MariuS88c a răspuns:

Te vei obisnui dar greu, nu prea ai ce face, oricum 12 ore e mult pentru oricine, daca nu vei rezista te vei retrage