| MarcuPopescu a întrebat:

Salut,lucrez la o firma sunt lucrător comercial eu pregătesc gresia pe comenzi o pun pe paleți, îmi e frica ca pe viitor sa nu mai fac copii de la greutate am 18 ani…ce părere aveti?
Așa de ușor se poate pierde chestia asta de a face copii dacă ridici greutăți? Când zic asta ma refer la cutii de gresie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Nu e ma problema asta!
O sa faci!

Probleme o sa ai cu coloana vertebrala
Se trasează nervii
Rămâi paralizat!
Se sparg discurile intervertebrale.
Totuși esri tânăr mai ai o șansă să te pui cu burta pe carte
In loc sa păcănele pe Facebook si ticktok... Mai bine faci ceva pentru tine personal
Un curs pe bune la o scoala serioasa de ceva.
Instalator
Montator
Tehnician
Ceva orice

De exemplu au cei de la asociația română pentru tehnica de securitate
Cursuri de montatori instalatori sisteme de alarmă

Costa aproximativ 900 lei
Apoi ai salariu macar 1000 euro/lună

| nukeyly a răspuns:

1. La 18 ani cate kg ai, cate kg are in medie o cutie de gresie, cate cutii crezi ca ridici intr-o zi manual?
1a. Ce unelte iti da firma pentru tine: Ai stivuitor, ai tranpalet clasic sau deala ce ridica la 2m sa zicem?

2. La job nu ti se spune, mai exact ti se ascunde, si cand te-ai defectat nu-i pasa la nimeni, esti doar un pion.
Hernia n-o poti repara 100% da mai bine o previi destept de la 18 ani.

| MarcuPopescu explică (pentru nukeyly):

Nu trag eu de paleți avem lize electrice cât despre cutiile de gresie nu pot spune cât ridic pe zi depinde de vânzare de comenzi, mai mult de 30, 35kg nu cred ca au eu am 70kg

| nukeyly a răspuns (pentru MarcuPopescu):

Pune jobu asta ca temporar daca ti la sanatate[max 1 an], n-o sa ai 20 de ani la infinit si n-o sa fi invincibil asa cum se cred multi la 20 de ani, timpul te invata.

Eu [ca si orice medic] recamand sa se ridice greutati pana in 10 kg, daca vrei sa te menajezi, are 15 kg cere ajutor ridica in 2, nu conteaza ca poti sau rade altul de tine, conteaza ca in timp organismul se v-a defecta garantat si nu poti da timpul inapoi sa te tragi de urechi chiar de ai vrea.

Cere un sfat o indrumare de la unu sau mai multi deschisi la minte, un curs si putin noroc poti lucra pe alti bani.
E bine sa stii de back-up joburi practice ce n-au moarte, instalator apa gaz, electrician, renovari, maseur.

Nu-i bine sa ridici 8 ore cum nu-i bine sa stai in vapori de diluanti, vopsele, rasini epoxi 8 ore sau sudor in spatii neventilate 12 ore.