| FloAlexG a întrebat:

Salut lume, am și eu niște probleme, cu ce sa încep m-am lăsat de fumat, și am niște stări nasoale de nervi de stres și în plus am niște înțepături un partea cu inima, trebuie sa menționez ca am făcut tot felul de teste în legătură cu inima și nu are nimic, ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Crush247 a răspuns:

Pot sa iti spun cu mana pe inima ca acele intepaturi sunt datorate stresului, incearca sa faci cate mai multe acctivitati, nu stiu joaca fotbal, iesi cu prietenii (Nu te duce cu ei afara cand fumeaza ) gen daca mergi intr-un Pub/ Bar, ramai inauntru, uitate pe meniu, mai da un scroll pe Facebook, mananca vitamine /proteine/glucide chiar daca nu iti este foame, baga un mar in tine, mananca o salata verde etc.
Nu bea cafea sau daca o faci ia-ti cea mai ''moale'' cafea posibila, cu cat mai mult lapte si o lingurita 2 de zahar, in principiu incearca sa eviti acctivitatile pe care le faceai in timp ce fumai. Dezvata creierul de fumat, tu poate ai reusit sa te lasi de fumat, dar creierul tau inca nu e ''impacat'' cu iedea dezvatal prin a evita obiceriurile in care fumai, gen daca fumai la cafea, nu mai bea cafea sau evita cat mai mult posibil, etc.
P.s : inima nu are cum sa te intepe, daca te inteapa inima ''Ai belit-o '' si asta nu dureaza mai mult de cateva ore! Dar sunt sigur ca pe tine nu te inteapa inima, ci ori vreun muschi al inimii ( De la stres ), ori pieptul insasi, ori t-i se curata plamanii!
Deci prin urmare, stai calm cu acele intepaturi ca nu e nimic grav.
Succes si sper sa tii cont de ce ti-am scris aici!

7 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Inima nu inteapa. Fa-ti si la plamani niste analize, poate de acolo vine acea senzatie de intepatura, sau poate fi ceva intercostal, o pozitie incorecta. Starile nasoale de nervi vor disparea cu timpul, acum organismul isi cere portia de nicotina, ai ambitie inca o perioada si vei trece peste starea asta.

| anoniiim1807 a răspuns:

E normal sa fie așa. Nu mai ai nicotină in corp.

| Gerard9965 a răspuns:

Ori e de la stres, dar in general e doar pentru ca te.ai lasat. Mi se pare ca era ceva in frmacie, Fumatosept. Consulta.te cu un medit. Succes

| FloAlexG explică (pentru Gerard9965):

Cred ca de la stres k k nu am mai fumat

| nikname a răspuns:

O cura de multivitamine ar fi indicat.