| BJK1903 a întrebat:

Salut lume,eu de sambata sunt internat in spital de HEPATITA A, care este intrebarea mea. Cat timp se sta internat? Multi mi-au zis ca au stat 7 zile. Eu ma simt bine de duminica dimineata si nu ma mai doare nimic. Vreau raspunsuri concrete, va rog frumos. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe la 10 ani am avut si eu hepatitta A si am stat in spital o saptamana.

| BJK1903 explică (pentru Ioandelasal):

Dar poti sa imi spui mai multe? Mi-a luat sange duminica dimineata si inca nu mi-au venit rezultatele. Tie ti-a mai facut vreo analiza? Adica una cand sa te externezi sau ceva de genul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BJK1903):

Da, mi-au facuta analiza si inainte de externare.

| BJK1903 explică (pentru Ioandelasal):

Si tu cum te simteai a doua zi de la internare pana la externare? Erai bine? Eu sunt foarte bine si nu mai am nici o problema. Am sanse sa scap intr-o saptamana?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BJK1903):

Desi au trecut cca 59 de ani imi amintesc ca m-am simtit bine, aproape pe toata perioada internarii, poate cu exceptia primei zile.
Cel mai bine ar fi sa intrebi medicul sau o asistenta, ei iti pot da un raspuns precis si sigur.

| BJK1903 explică (pentru Ioandelasal):

Asa m-am simtit si eu naspa prima zi, dar dupa a trecut. Doctorita mi-a zis ca o sa stau 7 zile internat, dar la analize cum o sa iasa? Eu astept de ieri dimineata rezultatele si nu le-am primit.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BJK1903):

Ai putintica rabdare si o sa le primesti.

| BJK1903 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, doamne ajuta sa stau o saptamana. Deja mi s-a acrit de stat in spital. La tine cand au venit analizele prima data au fost bune? Ai avut galbeneala la ochi, dureri de cap si culoarea urinei colorate?

| BJK1903 explică (pentru BJK1903):

Pot sa fiu externat si cu ochii galbeni?

| BJK1903 explică (pentru Ioandelasal):

Pot sa fiu externat chiar daca am ochii putin galbui?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BJK1903):

Nu cred ca te externeaza daca nu esti complet vindecat, dar nu sunt medic, asa ca vorbeste cu medicul.

18 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

De obicei internat in spital, mai mult de o saptamana nu stai. Se poate prelungi sederea, asta in cazul in care faci vreo operatie, dar pentru tratament asta este maximul.

| BJK1903 explică (pentru Florentina9210):

Nu am nici o operatie, asa mi-a zis si o doctorita pe aici ca o saptamana o sa stau, doamne ajuta sa fie asa. happy Inca nu mi-au venit rezultatele de ieri dimineata, le astept.

| Florentina9210 a răspuns (pentru BJK1903):

Sa dea Domnul sa te faci bine! Bafta! happy

| BJK1903 explică (pentru Florentina9210):

Multumesc frumos, asa vreau si eu. Eu sunt 100% fizic si psihic. Nu ma doare nimic, am doar putin ochii galbeni dar in rest e ok.

| Holy2010 a răspuns:

Putinul galben de care vorbesti denota modificari ale functiei hepatice. Eu zic sa te potolesti ca nu patesti nimic daca stai 7 zile. Ficatul trebuie sa se refaca si exista un motiv pentru care vei tine regim o vreme.
Apropo. Hepatita A are cale de transmitere fecal-orala si se mai numeste "Boala mainilor murdare". O igiena buna te-ar fi ferit de excursia asta la spital.

| BJK1903 explică (pentru Holy2010):

Salut,acum nu mai am galbeneala si sunt foarte bine. Eu ma spal in fiecare zi pe maini de n ori. Doar la scoala nu am cum sa ma spal cu exista sapun si de acum incolo o sa iau niste geluri de maini.

| Viki11 a răspuns:

happyo saptamana

| BJK1903 explică (pentru Viki11):

Dar conteaza cum ies analizele? big grin Eu sunt ffff bine. Are un plus asta? Ca sa stau o saptamana