| Cris1235 a întrebat:

Salut
M-a înțepat o insecta(nu știu ce) și mi s-a umflat foarte tare și mi s-a înroșit o parte mare din zona respectiva. Chestia este ca e exact ca o arsură și nu suport sa țin ceva rece acolo pentru ca ma doare. Am pățit același lucru și acum o luna și ceva. Știe cineva ce insecta face două mușcături? Și dacă o sa fie mai rău dacă o sa ma muște iar pentru ca am citit ca pot face alergie dacă te înțeapă de mai multe ori. Îmi recomandați un spray sau o crema special pentru asta? E nevoie de rețetă medicala pentru a putea cumpăra de la farmacie? Am și mici reacții (greață, dureri de cap și tensiune mica) dar nu știu dacă e din cauza asta sau e de la căldură. Îmi poate da cineva un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz de muscatura /intepare primul lucru este sa indepartezi cat mai repede si catmai mult din venin, dupa care sa faci un garou strans deasupra muscaturii, pe membru!
Indepartarea se face prin stoarcere si supt /scuipat continutul ranii. La nevoie, pentru deschiderea ranii se foloseste un ac de cusut, o foarfeca sau chiar un cutit (in caz de muscatura de sarpe sau de scorpion /paianjen veninos).
Stoarcerea se face fortat, chiar daca este dureroasa, in toate directiile, pana ce nu mai curge nici sange din rana.

Garoul se tine pe membru pana ce se ajunge la medic, pentru antidot.

| sadrian46 a răspuns (pentru Bula):

Se numește garou, nu carou.

| Cris1235 explică (pentru Bula):

Chestia e ca nu am simțit nimic pe moment, doar o mâncărime în zona respectiva și o bubita mica, în câteva ore a început sa se roșească și sa fie foarte fierbinte zona aceea, plus ca e foarte tare locul mușcăturii și nu e nici o șansă să scot ceva de acolo

| Bula a răspuns (pentru sadrian46):

Mda.
Multumesc!
Corectez. happy

| Bula a răspuns (pentru Cris1235):

Pune compresie cu apa rece, sa se dezumfle, sa treaca imflamarea.
In cateva zile probabil se va vindeca fara urme.

| Cris1235 explică (pentru Bula):

La prima mușcătura ce am avut-o acum o luna încă am un punct rosu și e tare zona, cred ca e mușcătura de păianjen deoarece am doua mușcături una lângă cealaltă, e periculos?

| Bula a răspuns (pentru Cris1235):

Trece cu timpul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Cris1235):

Da, dar dacă nu ai pățit nimic timp de o lună, primejdia a trecut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

It's-a scene played out in countless cowboy movies and survival shows: a hapless snakebite victim is rescued by a quick-thinking hero who sucks out the poison and spits it onto the ground. But experts say that approach to snakebite treatment is based far more on fiction than fact.

"The evidence suggests that cutting and sucking, or applying a tourniquet or ice does nothing to help the victim," says Robert A. Barish, MD, an emergency room physician and associate dean for clinical affairs at the University of Maryland School of Medicine, in a news release.

"Although these outdated measures are still widely accepted by the general public, they may do more harm than good by delaying prompt medical care, contaminating the wound or by damaging nerves and blood vessels," says Barish.
Barish and colleagues at the Rocky Mountain Poison Center in Denver reviewed the research on snakebites and their treatment in an article published in the Aug.
https://www.webmd.com/women/news/20020802/dont-suck-snakebite#1

De asemenea, ORGANIZATIA MONDIALA A SANATATII NU RECOMANDA ca in caz de muscatura de sarpe sa utilizezi un garou deasupra membrului afectat, sa indepartezi sau sa faci o incizie la locul muscaturii.
Ceea ce ei recomanda este sa imobilizezi victima si eventual, sa aplici presiune cu un tampon sau un alt obiect numai in cazul in care veninul contine neurotoxine si nu pentru muscaturi care cauzeaza rani foarte mari.
https://www.who.int/snakebites/snakebites_FAQ/en/index7.html
Clinica Mayo, care cuprinde peste 4500 medici si oameni de stiinta, NU RECOMANDA ca in caz de muscatura de sarpe, sa utilizezi un garou, sa faci o incizie la locul ranii sau sa incerci sa indepartezi veninul.
https://www.mayoclinic.org/......t-20056681
In cazul intepaturilor de insecte,Clinica Mayo recomanda:
-la nevoie,sa indepartezi acul
-sa speli leziunea cu apa si sapun
-sa aplici o compresa cu apa rece,iar daca intepatura are loc pe un membru,sa ridici membrul respectiv
-sa aplici,daca ai,unguent hidrocortison, lotiune cu calamina sau praf de copt, cateva zile, pana cand simptomele dispar
-eventual, poti utiliza un antihistaminic pentru a reduce din mancarimi
https://www.mayoclinic.org/......t-20056593
De asemenea, numai 15% din cele peste 3000 de specii de serpi sunt veninoase.Circa 25% din speciile de vipere si 50% din serpii corali.
http://ufwildlife.ifas.ufl.edu/venomous_snake_faqs.shtml
Tu realizezi ca ceea ce vezi in desenele animate nu se aplica si in realitate?
Mai bine informeaza-te inainte sa mai dai vreun sfat care poate fi total inutil sau mortal.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cate muscaturi de vipere si de insecte ai tratat PERSONAL?
Si cu ce rezultate?

Daca te va musca vreun sarpe vreodata, stai si tu linistit, sunand si asteptand la 112!
Nu uita sa anunti si popa, ajunge mai repede pentru ultima impartasanie (sau ti-l da prin internet, direct prin telefonul tau "destept" tongue ).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Nu am tratat personal dar stiu cum este corect sa procedez cand se intampla, nu cum am vazut in desenele animate sau in reviste.Esti total penibil.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Unul ca tine MERITA s-o pateasca si sa experimenteze pe propria piele!

#subiect terminat

| Cris1235 explică (pentru Bula):

Nu a fost mușcătura de șarpe laughing și daca era în România este doar o specie veninoasa (vipera), dar nu e cazul, vedeam dacă era vreun șarpe, cred ca a fost păianjen, doar el lasă doua mușcături

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Mergi la medicul dermatolog. Cu alergia nu e de joaca. Poti face soc anafilactic, si poți muri.

| DarthNiger a răspuns:

Mai bine mergi la un medic sa te consulte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la medicul de familie

| christall a răspuns:

Poate fi o albina sau viespe. Pune o felie de rosie peste intepatura. Eu am facut asa si a fost mai bine.