| anonim_4396 a întrebat:

Proteinele(in stare de praf) sunt daunatoare organismului?
Atentie, proteine, nu steroizi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Efecte secundare nu au cel putin daca iei pe termen scurt. in cel mai rau caz poti sa faci alergie desi eu fac sala de 8 ani si nu am auzit pe nimeni sa se planga. "prafurile alea" sunt de mai multe feluri si trebuie luate cu recomandarea unui instructor de fitness.

| presus a răspuns:

Nu sunt daunatoare daca sunt administrate cum scrie pe ambalaj/cutie. Daca se depaseste doza, pot aparea anumite dureri in zona abdominala, diaree, greata. Daca continui sa administrezi gresit proteinele (adica cu dozaj excesiv), in timp poti afecta ficatul si rinichii. Proteinele se gasesc in mancare, nu au de ce sa-ti fie daunatoare nici prafurile, dar tot mai sanatoase sunt cele naturale (din carne rosie, branza, oua, lapte, etc.).

| Adbbmsh a răspuns:

De acord cu raspunsul lui XfenderX, aceste prafuri afecteaza mult ficatul si rinichii, cu atat mai mult daca nu sunt produse de top (asta insemnand preturi exorbitante ca mna. sunt de renume).

| XfenderX a răspuns:

Salut. Iti recomand sa lasi proteinele in stare de praf si sa iti faci un meniu propriu, pot dauna ficatului destul de mult aceste proteine in stare de praf. Iti recomand ca dimineata sa mananci 1 banana, 1 iaurt si sa bei o cana de lapte. La pranz iti recomand sa iti pregatesti un Piept de pui fript cu orez fiert, cu putina sare. intre orele 15:00 si 17:00 este bine sa mananci de asemenea deoarece daca te tii de sala ai nevoie de 4 mese pe zi, nu cum sunt 3 cele normale. La masa aceasta poti incerca ceva usor, pe baza de lactate. Iar seara, mananca ceva tot la fel, usor. Sa nu faci prostia sa mananci dupa cina fructe/citrice si sa adormi, vei avea arsuri la stomac. un desert seara ar merge. sper ca te-am ajutat. nu ezita sa vizitezi un nutritionist!

| DovleacTurbat a răspuns (pentru XfenderX):

Cam cat de usor sa manance? Pufuletii sunt destui de usori? O, trebuie sa manance de 4 ori pe zi ca face sala, daca mananca de 5 ori ce se intampla? Dau muschii inapoi? =) Poa' sa manance si odata pe zi daca la acea masa isi ia toti macronutrientii si micronutrientii de care are nevoie va avea rezultate. Vezi ca la pranz ai uitat sa mentionezi si broccoli laughing). Proteinele "in stare de praf" pot dauna la ficat, ehhh, dar Cola nu dauneaza? McDonald's? Alcool? Dar totusi pe ce studii te bazezi cand spui ca suplimentele proteice iti afecteaza ficatul? Orice am consuma noi ne va pune ficatul la "munca", dar sa spui ca il afectează vorbesti prostii.