| YOB a întrebat:

M-am lovit acum o saptamana la picior si s-a umflat destul de mult, dar in aproximativ 4 zile s-a dezumflat dar s-a invinetit de 2 zile ( galben ), ce sa fac sa mi se retraga vanataia rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Aplică pe zona respectivă comprese cu apă foarte rece/gheață timp de 10-15 minute de 3 ori/zi, iar după două zile repeți procedeul, însă cu apă foarte fierbinte.
De asemenea, poți face și o cremă din pătrunjel tocat și unt, pe care o aplici pe zona interesată, cât mai des posibil.
Sănătate!

1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Poti aplica unguent pe baza de heparina(de exemplu Hepathrombin) si comprese reci. http://www.i-medic.ro/medicamente/hepathrombin-unguent-50-000-unguent