| Estoniu a întrebat:

Salut tuturor! Sunt operat de hernie inghinală de putin mai bine de 4 luni si recuperarea a decurs OK... Am avut zile cand am fost constipat, am strănutat sau tușit puternic, fara dureri exagerate. Doresc neaparat sa stiu in ce condiții (daca) se poate rupe plasa pe care o am si cum pot sa mi dau seama ( adică resimt dureri groaznice sau umflaturi ). Deoarece am am avut activități sportive, am jucat fotbal aproape ca înainte de operatie sau am înotat si am ridicat greutăți pana in 5-10 kg. Inca o curiozitate, se poate urmări sau testa evoluția plasei? Multumesc anticipat, chiar am nevoie de ajutorul dumneavoastră si prin prisma faptului ca vreau sa ma apuc de sala!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Eu zic sa o lasi mai usor cu sportul si greutatile, s-ar putea sa iti para rau dupa.

| Estoniu explică (pentru AndreiWeisz):

Mersi frumos de sfat... Observ ca esti sportiv, adică sigur faci sala de câțiva ani, ce imi recomanzi sa fac? Ca totuși nu pot sa nu fac nimic toata viața si as dori sa ma apuc acum. Perioada de recuperare in care sa nu fac nimic era de 6-8 saptamâni si au trecut 4 luni de atunci. Exercițiile libere de tip tracțiuni, florari si cele cu greutăți stand in șezut pe scaun de ex (biceps sau umeri ) sau piept, spate, triceps care nu afectează abdomenul sunt OK?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Estoniu):

Sincer, nu stiu sigur cat de mult te limiteaza operatia. Tractiuni eu nu cred ca as incerca in locul tau, flotari doar daca nu simti vreo durere. Biceps/triceps cred ca poti lucra linistit, nu te incurca prea tare. La piept si spate ia-o usor, nu pune greutatea maxima cu care poti, mai bine pui o greutate cu care sa poti face cel putin vreo 12 repetari. Daca iti este ok, nu simti vreo durere, usor-usor mai poti sa cresti in greutate, sa faci cate 8 repetari si tot asa. Ideea e sa nu te fortezi prea tare cu greutatea, mai bine faci exercitii pentru definire decat pentru forta sau masa, alea sunt un pic mai periculoase pentru tine. Pentru orice siguranta, mai poti sa consulti si medicul din cand in cand.

| John321 a răspuns (pentru Estoniu):

Salut.Ce simptome ai avut înainte de operație? După cât timp poți ridica greutăți? De exemplu 20 kg