| HansCristian123 a întrebat:

Salut, acum un an m-am operat de hernie inghinala si inca ma mai dor testiculele din cand in cand, sau cand fac efort si ma mai doare si in zona abdomenului, simt uneori (cand fac efort) ca si cum as avea ceva inauntru care ar putea sa se rupa (nu ma refer la zona operatiei). Si asta de cand m-am operat. Am stat vreo 3-4 luni fara sa fac efort (nu am ridicat greutati mari, dar mai ridicam cate ceva mai usor sau faceam un efort minim), apoi, dupa ce se facusera deja 7-8 luni, m-am apucat de sala si dupa vreo 2 saptamani am inceput sa simt dureri in zona operatiei. M-am lasat de sala si am zis ca poate ma voi reapuca in vara de sala, insa am vazut ceva produse pentru marirea masei musculare, aparate cu electrostimulare, si am inteles ca sunt destul de bune. Acum ceea ce va rog sa imi spuneti, ce ar fi cel mai bine pentru mine, sa incerc sa fac sala din nou dar sa o iau mai usor, sa incerc aparatele cu electrostimulare, sau sa mai astept putin timp pentru recuperare? Stiu ca ce am scris prima data nu prea suna bine, dar totusi as vrea sa sa stiu daca as putea macar sa o iau mai usor la sala sau acele aparate daca sunt mai bune pentru mine/decat sala. Apropo, am 60 si ceva de kg (nu m-am mai cantarit de mult timp dar cred ca am in jur de 65), vreau sa stiu daca ar trebui sa mai pun cateva kg pe mine? Dau funda

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă pui electricite pe tine, te perturbă. Fă gimnastică obișnuită, fără sală, fără să forțezi prea tare acea zonă.