| Andy_6451 a întrebat:

Ma cheama Andy si in 3 august am fost diagnosticat cu pericardita si miocardita iar cauza inca nu a fost identificata nici acum. Oricum, recent, dupa cateva luni de la eveniment mi s-a recomandat sa fac un RMN cardiac din nou, pentru ca la ecografie inima arata normal si pe electrocardiograma la fel ( s-a preconizat ca inima mea s-a vindecat). Pe RMN, la concluzie, zice asa :"Leziuni sugestive de fibroza postmiocardita la nivelul miocardului VS. FE VS=66%". Dupa ce a vazut rezultatele de la RMN, doctorita mi-a schimbat medicamentatie pe CONCOR si PRESTARIUM si mi-a spus ca pot sa beau orice, sa mananc orice, sa fac orice in afara de sport de performanta sau sala, sau alergare pe distante lungi. Ieri am baut niste vin rosu, iar azi am avut pulsul foarte mare si m-am speriat. Am avut 150 cu 80 tensiune si puls 112 (de cand m-am vindecat, aveam 125 cu 75 tensiune si puls intre 75 si 88) pe tot parcursul zilei am avut intepaturi in piept care ba le aveam, ba nu lea aveam. Sunt foarte speriat si nu stiu ce s-a intamplat... poate cineva dintre voi sa imi zica ce se intampla? Ma duc weekendul acesta in teambuilding cu asociatia de studenti voluntari si nu vreau sa plec daca nu sunt sanatos...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| PuntIle a răspuns:

S ar putea sa nu fi fost nimic. Am mai avut si eu intepaturi puternici si nu am probleme cardiace. Cel mai bine ar fi sa suni daca nu poti sa mergi la un doctor ceva. Oricum mereu am zis asta cat Tu te simti bine esti bine happy, bafta la tbuilding, daca te duci.

| PuntIle a răspuns (pentru PuntIle):

*puternice...

| Andy_6451 explică (pentru PuntIle):

Din pacate nu e "nimic". Diagnosticul de acum cateva luni e cat se poate de real. Am stat doua saptamani in spital si am trecut si printr-o interventie numita coronarografie (daca vrei poti sa cauti online sa vezi ce inseamna). Intrebarea mea e legata de pulsul si tensiunea mare pe care o am de cand am baut vin. Si intepaturile in piept... avand in vedere ca am avut problemele astea la inima, si inca le am, m-am speriat si inca sunt speriat pe tema asta...multumesc oricum de raspuns! happy