| Florin_Cozan_2000 a întrebat:

Salut, ma gandeam sa urmez dieta cu apa, adica sa nu mananc nimic o luna, aveti niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, mergi la medic!

| johnnny123 a răspuns:

Da, du-te și citește un manual de anatomie și vezi ce se întâmplă cu corpul uman dacă nu este hrănit o lună.

| Florin_Cozan_2000 explică (pentru johnnny123):

Dar multi au urmat dieta asta, si nu au murit

| johnnny123 a răspuns (pentru Florin_Cozan_2000):

În funcție de rezervele de grăsime, înfometarea poate cauza moartea într-un interval cuprins între trei săptămâni și 70 de zile.

Dar după numai 3 zile de înfometare, deja corpul intră intr-o fază numită "autofagie". Cu alte cuvinte, corpul tău se canibalizează singur. Pentru că nu mai are rezerve de glucoză necesare funcționării creierului, organismul începe să distrugă masa musculară descompunând proteinele pentru a obține glucoza.
Mușchii dispar, densitatea osoasă scade, iar sistemul imunitar se distruge.

Una dintre cele mai comune cauze ale morții prin înfometare este infarctul provocat de degradarea țesutului cardiac.

Dacă tu ai impresia că merită să-ți riști viața pentru o tâmpenie, alegerea îți aparține.

Răspuns utilizator avertizat
| chazz a răspuns:

Cauta water fasting pe Youtube, documenteaza-te mai mult despre asta ca la asta te referi in intrebare.
iti recomand sa incepi cu o zi-doua si treptat in luni de zile sa cresti

| Elena2106 a răspuns:

Nu incerca ca dupa poate intri in cartea recordurilor -cel mai slab barbat

| DoarEuLeo a răspuns:

Cum sa faci asa ceva? In ce scop? Vrei sa slabesti banuiesc, dar sa stii ca nu aceasta este solutia. Asa cum vei slabi brusc, tot asa te vei si ingrasa. Nu faci altceva decat sa-ti slabesti organismul si sa te trezesti si cu ceva probleme. Mananca echlilibrat, fa miscare, renunta la alimentele din comert, cam de asta ai nevoie. Bea apa alcalina care ajuta si la detoxifierea organismului (cauta apa cu ph peste 7 eu beau Calipso cu ph 8, 2), mananca salate, fructe, seminte, peste. In concluzie, sub nicio forma nu te infometa.