| Beiiby a întrebat:

Ce credeti pot slabi 11 kg intr-o luna? Daca DA ce dieta ar trebui sa urmez si ce antrenament fizic? Eu personal ma gandeam la urmatorul antrenament : dimineata 15 min alergat, 1 ora tae-bo, si seara iar 15 min alergat si apoi o ora fitness? Voi ce parere aveti?
Astept raspunsuri cat mai serioase. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JeSuisElle a răspuns:

Dimineata sickun iaurt activia 0, 1%
-cereale nestle fitness cu lapte 0, 1%/0, 5%
-un fruct de preferabil mai zemos gen ananas
Cina: Poti manca orice care nu contine multe grasimi si mult ulei, dar sa nu te saturi Ex: Piept de pui la gratar cu lamaie si o felie de paine prajita
Seara: un fruct sau un iaurt activia 0, 1%
Din mesele de mai sus alegi doar una pentru fiecare masa a zilei, de ex : Dimineata - iaurt, Cina- Piept de pui, Seara- o felie de pepene
O sa slabesti sigur daca mananci strict ce ti-am scris eu aici, dar daca pleci la sala o luna, la aparate si il rogi pe antrenor sa te ajute cred ca e mai ok decat sa-ti pierzi banii pe aerobil, crede-mawinking

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sunt foarte MICI şansele de a slăbi 11 kg într-o lună!

N-ai indicat ce vârstă/înălţime/greutate ai, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti...

Oricum, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

| Beiiby explică (pentru bursuc001):

Pai am 18 ani, 58 de kg si 1, 56 m inaltime...

| bursuc001 a răspuns (pentru Beiiby):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 53, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu 5 kg mai mult decât greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti vreo 5 kg!

O zi frumoasă.

| Beiiby explică (pentru bursuc001):

Multumesc la fel!

| bursuc001 a răspuns (pentru Beiiby):

Cu plăcere!

Mersi şi euwinking

| Danzell a răspuns:

11 kg e poate putin cam exagerat dar realizabil dupa parerea mea. dar undeva la 5 pare acceptabil. Depinde totusi de intensitatea antrenamentului.

| Rakanishuu a răspuns:

Probabil ca poti... Dar daca da, eu nu stiu cum. laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| tinka1 a răspuns:

Eu tin dieta Dukan de 9 zile ( miine termin etapa de atac - prima etapa ). Alerg in fiecare dimineata cate 2 ore si beau multa apa. Si am slabit 6 kg. Succese

| Beiiby explică (pentru tinka1):

Bravo.Succes in continuare!