| livia_twilight a întrebat:

Buna!
Sincera sa fiu, imi e putin rusine sa pun intrebarea asta, dar chiar am nevoie de sfaturi.

Am 13 ani, 1, 55 inaltime (aproximativ), si 55 kg. Daca intru pe un site cu "greutatea ideala", imi spune ca inca ma incadrez la normo ponderal. Dar fiindca nu ma simt bine cu mine, am hotarat sa iau masuri.
Urmez dieta daneza. De fapt, am inceput-o azi. M-am tinut pe cat posibil de ea, dar fiind foarte drastica, am mai schimbat unele lucruri.
In definitiv, incerc sa mananc pe cat de putin posibil si sa fac mult sport.

Voi ce parere aveti? A urmat cineva dieta? Ce rezultate a avut?

P. S. Va rog sa nu radeti sau sa faceti glume proaste.

1 răspuns:
| AG a răspuns:

Esti prea mica pentru dieta Daneza, si prea mica pentru orice dieta! Doar elimina dulciurile[dar treptat], prajelile si fainoasele si fa sport. Alearga dimineata sau seara 20 de minute, mergi o ora cu bicicleta si daca poti, sari coarda o ora[poti sa faci asta o data pe saptamana la inceput].
Cea mai sanatoasa "dieta" e asta de mai sus, pentru ca e un stil de viata. Asa nu risti sa te ingrasi dublu dupa ce termini dieta, si nu risti sa te imbolnavesti, pentru ca fiind la o varsta frageda, nu este recomandat sa tii diete. Organismul tau are nevoie de tot felul de proteine, doar ca trebuie sa ai grija in ce cantitati le consumi.
Sper ca ti-am fost de ajutor si...Bafta!happy