| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma numesc alin, si am o problema putin mai delicata. Am scaune foooarte groase, adica cam de 15 cm circumferinta. Aceste scaune atat de groase, le am de acum 10 ani, de cand m-am operat de diverticul meckel, pana sa ma operez aveam scaune incredibil de subtiri. Sincer, NU am mai vazut nicaieri scaune asa de groase ca ale mele, 15 cm circumferinta va dati seama cat de gros poate fi, chiar ma mir cum de poate iesi afara.
Pot aceste scaune sa imi afecteze flora intestinala, adica mucoasa? sau sa fiu predispus din cauza lor sa fac cancer?
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Aline,nu degeaba se numeste intestinul "gros"! Nu cred ca este nici o problema, in afara de disconfortul tau fizic. Se poate sa faci hemoroizi. Va trebui ca in viata ta alimentatia sa contina foarte multe fibre, pentru a nu te constipa.
PS.Sunt uimita de modul tau de masurare!

| yellowalien a răspuns:

Filip te-a sfatuit bine, ar fi ok sa tii cont de sfaturile lui. Pe langa asta, uite o chestie pe care o "studiam" eu zilele trecute (in loc sa invat pentru sesiune 8-|) sper sa te ajute. http://www.drnatura.ro/colonix.php

| Filip23 a răspuns:

Incearca alimentatie vegetariana un timp. Evita orice brazeturi cu cheag. Si fa o cura de Colon Cleanser. Insa ar fi bine sa ramai pe vegetariana pana te reglezi un pic.

| alin322 a răspuns:

Pai nu stiu cum as putea sa me reglez, de zece ani fac numai gros. Cu sange nu fac, dar totusi ma gandesc ca nu e bine deloc, adica ar putea exista posibilitatea ca cu timpul sa se dezvolte un cancer ceva.