| IonutVoda a întrebat:

Salut, ma numesc Ionut.
As vrea sa aflu cum pot sa fac muschi in minim 2 saptamani fara sala deoarece nu am timp, am 15 ani, 48 de kilograme, 1, 73 inaltime.
Tocmai de aceea as dori sa fac muschi pentru o conditie fizica mai buna, sunt foarte slab.
Multumesc, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Ceea ce vrei tu sa devii e dorinta fiecarui pustan de 15 ani.No problem, dar sa faci muschi in 2 saptamani e cam greu si chiar imposibil! Muschii ii faci treptat nu dintr-o data si chiar daca ai depune efort maxim nu s-ar observa muschii doar daca te-ai umfla cu proteine(ceeea ce nu-ti recomand).Ca sa faci "sala" nu ai nev de nimic mai mult decat sa faci in fiecare zi dimineata si seara serii de 100 abdomene seri de 20-30 flotari si cum trec zilele tot mai mare numarul (prima zi serii de 10 flotari 7-a serii de 30 a 14-a zi serii de 50 si asa mai departe) plus ca asa nu o sa faci numai muschi dar o sa se construiasca si fibra pe tine si tot odata si rezistenta. Vrei sa ai muschi de "design" sau sa ai muschi de care sa te poti folosi cand o sa ai nevoie. Tinand acest ritm in cateva luni nu o sa te mai recunosti +ca o sa-ti tot faci reprosuri cum "dq" ai putut arata asa in trecut.winking
O zi buna, si spor la exercitii!
P.S a da daca vrei sa faci muschi nu uita sa mananci bine si daca vr sa creasca mai repede muschii pe tine consuma soia si oua (contin foarte multe proteine).

| gabby269 a răspuns (pentru anonim_4396):

Proteinele nu sunt acelasi lucru cu steroizii, proteinele nu te "umfla" sunt doar un supliment pe care il iei zilnic, steroizii se fac injectii si iti "umfla" muschii cu lichid, eu steroizi nu iti recomand decat daca vrei sa te deformezi irecuperabil, dar cum a zis si telcy726, in cateva luni cu un asa program si iti vei construi rezistenta si muschii vor prinde o forma, iti poti achizitiona 2 gantere pe care sa le folosesti pentru biceps/triceps, eu sunt fata si am gantere de 2 kg, dar tu ca baiat ai nevoie de gantere mai mari.Mananca la ore fixe si mananca foarte multe fibre si proteine, te ajuta sa cresti in masa musculara si sa-ti intaresti oasele.Am prieteni care iau proteine dar mananca la fast food pentru a se ingrasa...nu iti recomand, pentru ca dupa risti sa devi gras nu bine facut, o zi buna si mult spor:*

| IonutVoda explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutVoda):

Cu placere, si altadata! big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai recomandat tu o sa se supra-antreneze grav cu sute de abdomene pe zi. Du-te odata la sala sa vezi o diferenta URIASA intre sala si sutele tale de repetari acasa.
Si mai citeste despre supra-antrenament ( un muschi are nevoied e 48 de ore de pauza dupa efort, altfel obtii rezultate proaste si foarte foarte lente ).

De asemenea, soia afecteaza fertilitatea la barbati, e demonstrat stiintific, iti arat cercetarile daca nu stiai. Pentru proteine recomand : carne, lapte, branza, oua. Proteina din soia nici macar NU are profil complet de aminoacizi.

Si exercitii pentru triceps, umeri, biceps, antebrat, picioare, gambe, spate, unde sunt? laughing

Sau ridicar de picioare pentru zona inferioara abdomenului? Sau tocmai voi obsedatii de abdomen il lucrati si inestetic laughing

Si despre proteine ai aberat total.

Sincer, nu ai nicio treaba cu sportul asta, nu mai da sfaturi de copil mic si mai citeste, recomand culturism.ro sau getfit.ro, gasesti acolo multe informatii

| 23927 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu-i chiar asa, eu la 15 ani am facut o luna flotari, 50 pe zi si stii cat de mare a fost rezultatul? am facut peste 40-50% mai multi muschi, si pieptul s-a dezvoltat foarte mult, am 1.85m si 65 kg. Flotarile te ajuta foarte mult, acum cateva zile m-am apucat sa fac 150+ pe zi. flotari.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 23927):

Sunt convins ca la 65 de kg ai o masa musculara de invidiat, acum serios, ai progresat putin ca nu erai obisnuit cu flotarile, continua si o sa vezi singur ca o sa stagnezi destul de curand. Oricum, tot e mai bine decat sa nu faci nimic, poate intr-o zi o sa te antrenezi serios si o sa vezi diferenta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 23927):

Stai ca eram pe o tableta si scriam mai greu :)

Deci, ai crescut cu 50 %? Adica aveai 50 de kg si dupa o luna de flotari ai ajuns la 65 de kg de muschi, nu? Asta inseamna 50 %. Nici Arnold nu punea 15 kg de muschi intr-o luna, oamenii normali pun 5-6 kg de muschi pe an si sportivii ceva mai repede.

Daca tu chiar vrei piept trebuie :

- sa-l lucrezi O SINGURA DATA PE SAPTAMANA dar intens, 3 zile sa nu-l mai poti misca
- sa-l lucrezi din toate unghiurile ( cu flotari lucrezi doar partea de jos )
- sa ai un exercitiu de baza si unul de izolare pentru fiecare zona, deci 4 exercitii

Eu recomand :
- impins cu haltera plan orizontal, 4 serii
- impins cu haltera plan inclinat, 4 serii
- fluturari cu gantere plan orizontal si inclinat, 3 + 3 serii
- pullover la cabluri, 2-3 serii

Pauze de 90-120 de secunde maxim intre serii si greutati astfel incat sa faci MAXIM 10 repetari / serie, cand poti mai multe maresti greutatea.

Apoi odihna + mancare, muschii cresc IN PRIMUL RAND prin alimentatie ( carne, lapte, branza, oua ).

Dar nah, incepatorii nu vor sa inteleaga ca in acest sport mai mult NU inseamna mai bine, cineva care face piept o singura data pe saptamana o sa aiba pieptul mai mare si mai dezvoltat decat cineva care lucreaza aproape zilnic, poti intelege asta?

www.culturism.ro sau www.getfit.ro sau ORICE alt site de specialitate, intra si vezi despre alimentatie si antrenament, sa vezi de ce antrenamentul tau e pentru copii mici.

| 23927 a răspuns (pentru Cosmin86):

Fac flotari in jur de 100+ pe zi, ajung chiar si la 200. Fac aproape in fiecare zi, cate o data fac o zi apoi a doua zi nu mai fac, apoi iar ma apuc si fac 100+.Ce spui? 100 flotari+ pe zi dauneaza? laughing

| 23927 a răspuns (pentru Cosmin86):

N-am spus ca am facut muschi de la 50 kg la 65 kg. 50 Flotari, nu 50 kg.Dac-ai inteles.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 23927):

Am inteles, iti explicam ce inseamna sa-ti maresti muschii cu 50 % cum ai zis tu, muschii se masoara tot in kilograme.

Nu dauneaza la sanatate, dar nici nu e un antrenament prea eficient, dupa un antrenament intens ai nevoie de cateva zile de pauza ( eventual poti lucra alte grupe in zilele alea ).

Citeste aici sa intelegi :
http://www.getfit.ro/......entul.html

Citez : "Muschii nu cresc in timpul antrenamentelor", si ORICE culturist stie asta, muschii cresc in perioada de odihna, printr-o alimentatie corespunzatoare ( cu cat ai mai multe proteine in mesele tale zilnice, cu atat progresezi mai bine ).

Daca vrei neaparat sa faci flotari, fa-le cu greutate ( un rucsac greu in spate, eventual cu bolovani sau altceva ) si sa ai macar 2-3 tipuri de flotari, sa lucrezi tot pieptul ( cu flotarile clasie lucrezi partea inferioara a pieptului, adica jumatate din el ) si pauze SCURTE intre serii ( maxim 2 minute ), cu un cronometru, asa obtii pompare maxima.

Uite ceva pentru tine :
http://www.getfit.ro/......serie.html

citez :

2. Maximizarea masei musculare 6-10 repetari
3. Rezistenta 12-15 repetari si peste

Citeste tot articolul, sa intelegi cum e cu repetarile si forta, muschi, rezistenta.

Dar tu vrei doar piept? Restul grupelor sa ramana firave? :)

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si altadata tot sfaturi proaste de copil mic o sa dai, nu? laughing

| Augustin13 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa incerc cu siguranta sfaturile tale dar sa nu-mi afecteze cresterea

| cosmin_2840 a răspuns (pentru 23927):

Aha la 1, 85 esti ff slab

28 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa faci muschi in 2 saptamani si nici macar sa mergi la sala?

Mers constant la sala si un program bine pus pa punct si tot iti ia cateva luni.

Ai sa reusesti doar daca prinzi pestisorul de aur si iti indeplineste vreo dorinta.

| Cosmin86 a răspuns:

In doua saptamani nu ai cum. Muschii adevarati se fac in cativa ani, trebuie ca la 2-3 luni sa observi schimbari.
Ai nevoie de o alimentatie corespunzatoare, 5-6 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ) si carbohidrati ( cartofi, orez, quinoa, etc. ).

De asemenea, ai nevoie de sala, cu sute de flotari si abdomene acasa nu o sa faci niciodata muschi, doar o sa te supra-antrenezi, tot cu pieptul plat + spate firav + umeri ca niste clatite turtite ramai, asta am vazut la toti care lucreaza acasa, sunt o gramada de grupe neglijate si alea care le lucreaza le supra-antreneaza grav.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.ia seroizii
2. apucate de sala...si eu am 15 ani si ma duc la sala in fiecare zi

| ralfy123 a răspuns:

Eu am 12 ani si 1, 74 am piept mic dar se observa si pectorali cand ma incord si mai am si bicepsi, muschi se fac in timp incearca sa faci treptat va fi mai bine iti zic si eu eram asa slab dar purtam haine mai largi si nu lungi ca sa nu ma fac de ras pe unde margeam dar m-am saturat si la 11 ani m-am pus sa fac exercitii pana la 12 ani pot sa spun ca am pus ceva masa musculara incat se observa, mi-au zis fetele eu am norocul ca fac si baschet te ajuta sa te inalti si poti pune si masa musculara de la baschet si de la exercitii, adica nu ramai mic si umflat cresti si pui cati mai multi muschi.

| Antonio28 a răspuns:

Cosmin are cea mai mare dreptate!

| Crucianu_Ionut_1990 a răspuns:

Flotarile formeaza doar tricepsii si pectoralii nu o sa formeze si bicepsul ei bine poate doar putin dar asta se face in timp de 6 luni sau chiar mai mult depinde de metabolism

| Andrei_Denis_1999_pqC9 a răspuns:

Cel mai bun mod e sa mananci la timp an fiecare zi si sanatos si sa faci exerciti

Alte răspunsuri
| shon12 a răspuns:

Salut! Numele meu este Calin si am 14 ani, inca de la 6 ani tatal meu ma obliga sa fac exerciti clasice gen:flotari, tractiuni, abdomene pana cand nu mai puteam sa respir.Acum am 1, 88 cm si 76 kilograme toti se holbeaza la mine ca la un monstru ceea ce este destul de neplacut, deci eu iti recomand sa te preocupe aceasta problema dor cand mai cresti.

| Beretean_Alexinoo_1998 a răspuns:

Ionut, eu fac sala de 2 luni, am 40 in brat la 15 ani jumate! farmecu muschilor e sa manci multa carne fearta nu prajita! faci timp de doua saptamani fiecare dimineata si seara flotari, abdomene si genoflexiuni, e foarte important sa nu transpiri :pentru ca daca transpiri at ti se duce toti muschi pe baza de forta, dar daca nu transpiri ramane apa in muschi! momentan trebuie sa lupti mult si nu uita manaca carne fearta ( iti recomad jumate de kg de carne de cal) sukces! eu in doua saptamani mi-am marit bratu cu 1cm jumate!