| stalin1999 a întrebat:

Salut, ma numesc Petre.

As vrea sa aflu cum pot sa fac muschi fara sala deoarece nu am timp, am 15 ani, 68-69 de kilograme, 1, 79 inaltime.

Am gantere de 5kg dar nu prea stiu cum e bine sa fac cu ele, daca e bine sa fac in fiecare zi sau sa fac si pauza intre zile...

Cand am febra musculara trebuie sa iau o pauza sau sa fac in continuare? Ce alimente imi recomandati? Cel mai mult as vrea sa imi fac eu singur proteine care sa le dizolv fie in apa sau in lapte dar nu stiu din ce sa fac, proteine de la magazin nu as lua ptc doar ma umfla si nu sunt bune, cum pot face proteine singur?

Pentru FUNDA raspunde la toate intrebarile, rog seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fundrive78 a răspuns:

Salut Petre,
Ai abia 15 ani, e bine sa te apuci sa lucrezi dar sa nu disperi ca muschii nu apar peste noapte. Te opresti din dezvoltarea scheletului abia la aproximativ 18 si abia apoi poti sa definitivezi ceea ce tine de masa musculara dar totusi nu este gresit sa incepi sa lucrezi de pe acum si musculatura si sa stii ca nu conteaza masa ci sa fie frumos lucrata de aceea iti sugerez o sala cu un antrenor serios, dar pana atunci ocupa-te de formarea unui stil de viata. Aici ma refer la punerea in ordine a prioritatilor tale. Daca vrei masa musculara trebuie sa inveti sa mananci sanatos dar cu destul de multe proteine, in special animale, sa ai un program zilnic bine stabilit, sa nu introduci in organism toxine si sa iti faci exercitiile la timp si chiar daca doare sa tragi cu dintii... ce nu te omoara te face mai puternic, totusi spun ca daca nu ai notiuni satisfacatoare despre ce inseamna alimentatie corespunzatoare si lucrarea muschilor pe grupe ar fi bine sa consulti un antrenor. Ideea e ca exercitiile de dimineata sunt pentru slabit si pentru mentinerea tonusului si cele de dupa-amiaza sunt pentru cresterea musculara. Bea apa in timpul antrenamentelor, e important ca masa musculara sa fie hidratata ca sa se poata dezvolta, nu lasa febra sa te opreasca pentru ca a te opri din cauza febrei musculare este scuza oamenilor slabi si care spun doar ca au incercat dar nu a fost sa fie. Cum iti poti procura proteine singur in afara unui circuit de sala sau farmacii nu stiu sa iti spun decat daca incepi sa consumi ce iti da mama natura. ideea e sa faci esxercitiile treptat. sa incepi pe grupe musculare mici cu repetari putine si pauuze bine stabilite, consuma apa plata cu lamaie pentru diminuarea aportului de acid lactic in tesutul muscular, ceea ce duce la febra musculara, si cresti treptat. Nu e neaparat nevoie sa ai greutati mari ci sa executi exercitiile corect si sa fii persistent.
Bafata,
Sa auzim de bine!

3 răspunsuri:
| stalin1999 explică:

Up! Raspuns la toate intrebarile si mai complex putinwinking

| Rome0Oo a răspuns:

Urmatorul antrenament este unul destul de general, dar in acelasi timp foarte bun pentru incepatori si pentru cei ce vor sa se mentina in forma, fara prea multe exercitii sofisticate.
Acest antrenament trebuie facut de 3 ori pe saptamana (luni, miercuri, si vineri):
Grupa musculara Exercitiu Seturi Repetari Tempo
Piept Flotari 3 seturi 10 repetari 2s sus, 2s jos
Picioare Genoflexiuni 3 seturi 10 repetari 2s sus, 2s jos
Spate Tractiuni 3 seturi 8 repetari 2s sus, 2s jos
Abdomen Crunches 3 seturi 8-30 repetari 1s sus, 1s jos

| AbcAndr a răspuns:

Buna! N-ai nevoie de gantere mai mari. E bine asa. Doar contiuna sa faci exercitii in fiecare zi, daca poti. Dimineata si seara zic ca e cel mai bine. Si daca ai febra musculara, e mult mai bine. Continua. febra este un efect. Efectul care da rezultate bune. Mai ales ca ai 15 ani. O sa vezi pe parcurs cat de bine iti faci.