| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut ma numesc madalin am 15 ani si am o problema

cateodata simt ceva de parca masi pierde si imi vine rau parca masi duce in jos ceva de genu si ma panichez foarte tare si imi bate si inima tare dar numai timp de o jumatae de ora si dupa aia imi trece, am facut analizele la sange, am fost la cardilog si am facut un ekg. doctorul a zis ca sunt absolut normal cu inima, am fost la docctora de familie sa imi citeasca aanalizele si a zis ca n-am calciu si vitamina d.

spuneti-mi va rog ce sa fac si daca e ceva grav si daca acele simtome este din cauza la calciu
dau funda! multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Lipsa de calciu.
Da,asa se intampla de obicei.

Ori nu mananci prea des si ceea ce trebuie pentru a te hrani corespunzator.
Incearca sa mananci mai multe oua,lapte,carne,iaurturi, legume.

Ia-ti vitaminele din ele, esti in crestere, ai nevoie mare acum de o alimentatie cat mai variata, din toate cate putin.

Bea calciu efervescent, o pastila pe zi. Ajuta.

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pe lângă lipsa de calciu, poate fi şi anxietatea, atacurile de panică (dă un search pe google şi vezi dacă ţi se potrivesc simptomele).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Consult medical urgent, sigur nu esti epileptic?

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Ceai frate cu epilecticu tau am fost la doctor am facut analizele la sange la inima la tot si a spus ca n-am nimic cu inima nici cu sangele doarc ca calciu si vitamina d sun scazute, esti nebun la cap

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Imi pare bine ca pari sanatos

| michelia a răspuns (pentru amluatcaprafoarterausimadoarecapu):

Si doctorul nu ti-a dat si tratament? De ce mai intrebi niste amatori ca noi cam ce ar fi de facut?

Daca ai tahicardie ( iti bate inima tare), poti avea si lipsa de magneziu sau, cum ti s-a mai spus, o alta cauza ar fi atacurile de panica.
Urmeaza intii tratamentul dat in urma analizelor.