| MaximAmSpusS a întrebat:

Salut.Ma numesc Madalin si am 16 ani, ieri pe terenul de fotbal( pe bitum, ciment) am cazut si m-am ranit la genunchi, m-am julit mai exact, prima data m-am spalat pe rana mi-am pus un leucoplast iar un om mi-a pulverizat anterior rana cu putin spirt(acum am aflat ca acest lucru nu a fost bun). Dupa o zi ( adica astazi ), vad ca la rana s-a format un strat alb spre gri, nu stiu ce este, si curge un lichid ce duce spre portocaliu, rana nu se vindeca deoarece este mereu umeda. Nu pot sa indoi piciorul deoarece se lungeste si pielea de la rana si ma cam ustura. Am dat cu betadina de doua ori insa pana acum nu observ vreun semn mai bun.
Tata zice ca acel lichid nu este puroi ci o secretie a organismului in procesul de refacere, iar acel strat s-ar putea sa fie noua piele. Pot sa misc genunghiul, dar nu prea mult deoarece ma ustura.

Daca va luati putin din timpul dumneavoastra pentru a-mi da un sfat as fi mereu recunoscator. Ce-mi recomandati sa fac, in afara de dusul la doctor? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu e infectat. lichidul ala e produs de corp ca un fel de coagulant cu dezinfectant si anticorpi. lasa-l sa iti repare rana si sa formeze crusta. si sfat de viitor orice rana ce face sa apara sange se dezinfecteaza cu betadina sau apa oxigenata...

| MaximAmSpusS explică (pentru JohnnyBi):

Dau cu betadina, multumesc mult

| FOTOmodel99 a răspuns:

Eu cred ca sunt puroi.cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor, ai incredere in mine, poate ca ti-e frica dar du-te la medic...totul va fi bine
Sau daca nu incearca si cu apa oxigenata, te va usura putin sau putin mai mult dar iti va curata rana..tratand-o..sper ca te-am ajutat happy

| FOTOmodel99 a răspuns (pentru FOTOmodel99):

Ustura nu usura laughing

| MaximAmSpusS explică (pentru FOTOmodel99):

Mersi de sfat

| FOTOmodel99 a răspuns (pentru MaximAmSpusS):

Nu ai pentru ce happy si totusi incearca apa oxigenata...am folosit-o si eu, ti-o recomand cu mare placere. face minuni

| Costacke a răspuns:

Nu e nevoie sa mergi la dorctor pentru o julitra, ce naiba. o sa treaca nu mai fiti asa ipohondrii. lichidul ala portocaliu este pentru a coagula rana ( celulele trombocite). incearca sa nu mai o tii umeda si sa o lasi sa se usuce ca asa nu va mai trece in veci. fara creme si alte desinfectante, corpul se descura foarte bine si singur, iar durera sunt sigur ca nu te coplestete

| MaximAmSpusS explică (pentru Costacke):

Nu este doar o simpla julitura, se desfasoara pe o suprafata maricica. Am vazut ca acel strat alb a disparut, dar tot umeda este rana, iar din ea acum a iesit ceva umed, alb spre gri tot aproape ca acel strat dar mai mic. Nu prea pot sa indoi genunchiul asta este problema, imi este frica sa nu rup rana daca ma fortez. Mersi de sfat.