| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Vaginul in mod normal trebuie sa fie mereu umed sau exista momente in care el e uscat? Cand zic umed nu ma refer la acelasi tip de lichid care apare in timpul/inainte contactului sexual, ci secretie si-si, nici prea umeda si nici prea uscata.
Secretia normala poate fi si alba putin mai densa decat cea transparenta sau intotdeauna e patologica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SemJuizo a răspuns:

Ok, am inteles acum.In functie de ce anume a cauzat candidoza in cazul tau, da, poate sa reapara.Dar simptomele cred ca deja sunt cunoscute de tine si nu are sens sa le mai insir.Deci uscaciunea vaginala nu este un indicator ca ai avea candidoza.
Daca ai terminat tratamentul cu ovule de curand, ar putea fi vorba de un efect temporar al acestora.Nu este foarte des intalnit fenomenul, dar este posibil.
Mai conteaza si in ce perioada a ciclului menstrual esti.
La partea cu servetelele uscate, m-ai pierdut happy Este normal sa iti simti acea zona mai uscata din moment ce celuloza are o putere mult mai mare de absorbtie decat bumbacul.
Cred ca ai putea folosi in continuare un prosop din bumbac pentru a te sterge dupa baie in zona intima, cu conditia ca acesta sa fie schimbat la 2, maxim 3 zile si sa fie uscat complet dupa fiecare utilizare.
Ai spus ca nu mai prezinti secretie vaginala transparenta de cateva zile.Secretia vaginala este transparenta si fluida in perioada fertila.Deci daca din momentul in care nu ai mai observat secretia transparenta pana la urmatorul ciclu menstrual pe care il astepti, diferenta este de 2 saptamani, atunci erai in perioada fertila si acum este absolut normal ca secretia sa isi fi schimbat textura, aceasta fiind mai densa si mai cremoasa, mai uscata decat cea transparenta.

16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te mai spala cu gel de dus la vagin ca dea ceea este uscat, spala te doar cu gel intim special conceput pentru zona intima, ce varsta ai?

| Ellzzz a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Prefer sa nu zic varsta, nu cred ca are vreo relevanta
Ma spal cu gel intim special, nicicum sapunuri solide/gel de dus
Eventual ma gandeam sa ma dau cu bicarbonat de sodiu/ceai de pelin dar cred ca fac mai rau

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ellzzz):

Spala te cu ceai de musetel, si mergi la medic sa te consulte nu poti sta asa, ginecologul tau trebuie sa te vada lui sa i spui ce ai si el te trimite la analize si in acest fel aflii cauzele.

| Legion7X a răspuns:

: -&

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Observaţi persistenţa cu care cineva întreabă: "Ce vârstă ai?" Se poate vedea printre răspunsurile lui de câte ori pune întrebarea asta fetelor tinere.

| blairelovesmusic a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, observ. Nu este normal.

| blairelovesmusic a răspuns:

Vaginul trebuie să fie mereu umed. Este un lichid transparent.

| Ellzzz a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Daca este uscat/semi-uscat este neaparat o problema? Intreb deoarece nu este mereu uscat, prezinta o oarecare umezeala dar nu abundenta, daca spre exemplu fac dus si ma sterg, este complet uscat iar dupa putin timp isi revine cu acea oarecare umezeala

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Ellzzz):

Nu este o problemă. Umezeala vaginului poate să fie influențată şi de fantezii, imagini, la cine te gândeşti în momentul respectiv, la ce te uiți pe internet etc.

| Ellzzz a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Nu,nu functioneaza la mine nimic. De asemenea libido-ul este cat se poate de scazut

| tonyc7 a răspuns:

El oricum devine tot mai uscat pe masura ce avansezi in varsta. Nu intamplator femeile trecute de 35-40 de ani nu mai pot face cu aceeasi usurinta copii (adica sa ramana insarcinate) ca la 18-29 de ani. Vagin uscat inseamna fie infertilitate, fie frigiditate (lipsa dorintei/excitatiei si placerii sexuale), fie ambele.

| SemJuizo a răspuns:

Textura, abundenta si culoarea secretiei vaginale difera in functie de perioada ciclului menstrual.Ea poate fi de la alba, opaca si densa, la transparenta, mai fluida si elastica in perioada fertila.
Secretia vaginala are functia de a hidrata si a curata vaginul, de aceea, femeile cu uscaciune vaginal sunt mai predispuse la infectii, in special infectii urinare.
Pentru uscaciunea vaginala, exista creme si ovule in farmacii.
In cazul descris de tine, ca dupa ce te stergi se simte mai uscat, apoi din nou umed, este ceva absolut normal pentru ca bumbacul absoarbe surplusul, dar dupa aceea, se reface, astfel incat sa mentina hidratarea normala si necesara.In plus, atunci cand te speli, atat in apa cat si in sapun exista elemente care curata zona si o poti resimti un pic uscata.De exemplu clorul.

| Ellzzz a răspuns (pentru SemJuizo):

Ideea e ca nu mai prezint acel lichid transparent de vreo cateva zile. Nu ma sterg cu prosopul ci cu servetele uscate ca sa previn reaparitia candidei pe care am avut o si am tratat o ulterior cu tratament prescris de medicul ginecolog. Mi e teama sa nu fi aparut. Nu prezint semne de mancarime/usturime, doar semi-uscaciune

| Ellzzz a răspuns (pentru SemJuizo):

Pe 24 trebuie sa imi vina ciclul menstrual.(+- o zi/doua).
Folosesc servetele uscate pentru ca mi-a recidivat candida de extrem de multe ori, si prefer sa nu ma sterg cu un prosop umed in zona aceea ca sa nu cumva sa imi reapara.
Am urmat un tratament pe baza de doua tipuri de ovule, o crema antimicotica si o pastila in doza unica. Este o secretie mai grosuta, se resimte putin lipicioasa, alba, fara miros.

| Ellzzz a răspuns (pentru Ellzzz):

Am uitat sa zic
Perioada fertila a fost 4-11 februarie
Am terminat tratamentul cu ovule pe 4 februarie

| SemJuizo a răspuns (pentru Ellzzz):

Da.Este normal ca din moment ce s-a incheiat perioada fertila, secretia sa nu mai fie transparenta, secretia transparenta si fluida fiind asa doar pe perioada ferestrei fertile. Dupa aceea, in urmatoarele 2 saptamani pana la menstruatie, ea devine alba, opaca si mai densa.Ca o crema mai lipicioasa.
Din moment ce nu are miros specific si nu ai alte simptome, precum mancarime sau usturime, nu ai de ce sa iti faci griji.
Este de inteles si e foarte bine ca ai grija pentru ca ciuperca sa nu mai preia controlul florei vaginale astfel incat sa se ajunga la candidoza.Insa ma gandesc ca daca ai mentine prosopul curat si l-ai usca bine, bine dupa fiecare folosire, nu ar fi probleme.Dar aici tu stii mai bine cum este mai in regula pentru corpul tau.
Dar, da! Secretia aceea transparenta, mai abundenta, mai lichida si mai elastica (cam ca albusul de ou), este prezenta numai si numai in perioada fertila.In celelalte perioade, secretia vaginala este alba, opaca, densa, de o cremozitate lipicioasa.Deci este absolut normal.

| SemJuizo a răspuns (pentru Ellzzz):

Ok, am inteles acum.In functie de ce anume a cauzat candidoza in cazul tau, da, poate sa reapara.Dar simptomele cred ca deja sunt cunoscute de tine si nu are sens sa le mai insir.Deci uscaciunea vaginala nu este un indicator ca ai avea candidoza.
Daca ai terminat tratamentul cu ovule de curand, ar putea fi vorba de un efect temporar al acestora.Nu este foarte des intalnit fenomenul, dar este posibil.
Mai conteaza si in ce perioada a ciclului menstrual esti.
La partea cu servetelele uscate, m-ai pierdut happy Este normal sa iti simti acea zona mai uscata din moment ce celuloza are o putere mult mai mare de absorbtie decat bumbacul.
Cred ca ai putea folosi in continuare un prosop din bumbac pentru a te sterge dupa baie in zona intima, cu conditia ca acesta sa fie schimbat la 2, maxim 3 zile si sa fie uscat complet dupa fiecare utilizare.
Ai spus ca nu mai prezinti secretie vaginala transparenta de cateva zile.Secretia vaginala este transparenta si fluida in perioada fertila.Deci daca din momentul in care nu ai mai observat secretia transparenta pana la urmatorul ciclu menstrual pe care il astepti, diferenta este de 2 saptamani, atunci erai in perioada fertila si acum este absolut normal ca secretia sa isi fi schimbat textura, aceasta fiind mai densa si mai cremoasa, mai uscata decat cea transparenta.