| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Marius, am 14 ani si am o problema. De ceva timp pur si simplu nu mai pot sa dor. Orice as face in cursul zilei. Ma culc la 4 si ma scol la 12-13. Sfaturi ceva? Chiar daca sunt obosit, orice fac nu ma ia somnul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Efortul pe care l-ai facut obisnuindu-ti organismul sa intre in repaos la 4 dimineata presupune un altul pentru a-l dezobisnui! Iti sugerez ca, la ora 4 dimineata, cand te apuca somnul, sa incerci sa rezisti, fara sa dormi, pana seara la orele 19-20 -21.Nu peste mult timp va incepe scoala iar organismul tau trebuie sa se obisnuiasca, din timp, cu alt program de repaos!

| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca si cu ceai de tei, ceai ''Somn Linistit''. Bea 2 cani pe zi sau 1 la culcare. Fa multa activitate si evita situatiile stresante chiar si in timpul culcarii.Sunt medicamente pentru insomnie o gramada dar eu zic ca mai bine cauti un remediu naturist si bun care sunt si ele foarte multe.

| Lorien_2084 a răspuns:

Nu face sport inainte de a te culca! Vei fi surescitat si nu vei putea dormi. Incearca medicamente naturiste pe baza de pasiflora.

| monique a răspuns:

Afla cauza: stres, probleme de familie, regim de viata neregulat, TV prea mult? Spune-mi ce program ai si ce probleme ca sa iti pot spune exact ce sa faci. Eventual pe privat daca e prea mult de scris.

| smile a răspuns:

Fa niste sport inainte sa te culci de ex niste abdomene la mine a functionAT succes. FUNDITA?happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt, din nou. Pai fac sport in timpul zilei, all day long. Intru in casa pe la 22-23. Stau putin la calculator si dupa incerc sa dorm, inca putin cu tv-ul si pur si simplu nu ma ia somnul. Probleme de familie nu am, situatii stresante nici atat. O sa incerc sfatul alisiei, o sa stau noaptea asta treaz pana la 9 ziua urmatoare. Monique, cum am spus mai sus, nu am probleme stresante sau de familie. O sa revin cu un reply dupa ce incerc solutia alesiei.