| alex123andru123 a întrebat:

Am o problema. chiar daca ma culc la ora 23 sau 22 sau chiar 21:30 dimineata cand ma trezesc sa merg la scoala sunt foarte foarte obosit si nu am nici un chef sa ma scol din pat pentru nimic in lume...ce as putea face? funda! (ma trezesc la 7:15)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Culca-te mai devreme. Aeriste camera inainte sa dormi, pentru ca aerul curat iti face somnul mai usor. Daca ai plante in camera, spe timpul noptii scoate-le pe balcon. Seara, ca sa adormi mai bine fa cateva exercitii gen flotari si apoi bea un ceai cald sau o cana de lapte fierbine fara ciocolata.
Dimineata ar trebui sa te simti mult mai bine. Eu iti recomand sa nu te culci niciodata mai tarziu de 10.30 pe perioada scolii. Cica cel mai bine e sa te culci odata cu apusul si sa te trezesti cu rasaritul. Dar iarna...
Bafta!

14 răspunsuri:
| Medema a răspuns:

Trezeste-te din prima daca te trezesti inaintea ceasului!

| Seby90 a răspuns:

Un om doarme 8 ore nu 10.

| alex123andru123 explică (pentru Seby90):

Jur omule esti un geniu deci raspunsul tau chiar nu avea ce cauta aici? sau putea fi mai explicit in sensul ca daca dorm 8 ore sunt mai odihnit decat 10.

| MinecrafterMD a răspuns (pentru Seby90):

Auzi ma daca omul acela e obosit/a inca doua ore nu iar incurca

| Seby90 a răspuns (pentru MinecrafterMD):

Ba da, iti dai peste cap somnul, si dupa 8 ore te trezesti obosit. In al doilea rand alaram, nu trebuie amanata, atunci cand suna, te trezesti si te ridici. Daca o amani nu faci decat sa te intorci inapoi in primul stadiu de somn, din care este oribil sa te trezesti.

| MinecrafterMD a răspuns (pentru Seby90):

Ei hai OK
Tu mie spune-mi joci Minecraft?

| Seby90 a răspuns (pentru MinecrafterMD):

Nu

| Nicu47 a răspuns:

Ai timp suficient pentru activitatile zilnice pe care le faci in fiecare dimineata, fara sa te grabesti.
Te bucuri de aerul curat si linistea diminetii.
Iti faci un plan extins pentru ziua in curs.
Termini proiecte sau lucrari importante, bucurandu-te de energie si puterea ta de concetrare la cote maxime.
Iei micul-dejun cu familia sau partenerul de viata.
Ii zambesti iubitului/ iubitei care te imbratiseaza in fiecare noapte si in zorii fiecarei zile.
Citesti 20 de pagini (se poate si mai mult) dintr-o carte.
Asculti muzica – piesa preferata pentru si mai multa energie si o stare de spirit molipsitoare
Iti indeplinesti sarcine urgente fara sa le amani – esti odihnit, plin de energie, entuziasm, cu mintea limpede
Te simti mai odihnit, dupa 6 ore de somn. Maxim 7 ore de somn pe noapte sunt mai mult decat suficiente. Din experienta, iti spun ca dupa mai multe ore de somn, te trezesti ca calcat de tren, cu corpul amorti, fara chef si cu o minunata durere de cap.
Ai timp doar pentru tine, pentru minte, corp si suflet -asa iti intensifici energia pe care o ai deja.
Asa cum incepi ziua, exact asa continua – incepe fiecare zi razand si vei rade toata ziua.
Ai timp sa-ti notezi (sau doar sa le evidentiezi) toate motivele pentru care multumesti si esti recunoscator in fiecare zi.
Timp pentru dialog interior
Poti sa inveti ceva nou in fiecare zi.
In fiecare zi poti deveni o mai buna varianta a ta
Un nou obicei care sa te ajute in evolutia si dezvoltarea ta sau care sa te ajute sa te simti mult mai bine cu tine.
Poti pregati mici surprize celor dragi.
Spui in fiecare zi macar un "Multumesc, Doamne pentru o noua zi minunata din viata mea".
Dorintele tale sunt importante. Nu renunta la visul tau – lucreaza zilnic la el, cauta sa inveti, cere pareri si sfaturi, informatii, citeste despre oameni de succes, intra in contact cu ei. Fa orice simti ca te aduce si mai aproape de visul ei.
Trezindu-te devreme in fiecare dimineata, "nu am timp", devine doar o scuza.
Creativitate – e nevoie de ea in orice domeniu ai lucra.
Lasi totul aranjat si la locul lui inainte de a iesi din casa.
Nu esti niciodata in intarziere si ai timp sa spui cat de mult ii iubesti pe cei dragi, cat de importanti sunt pentru tine si cat de recunoscator esti pentru faptul ca ii ai alaturi.
Sa-ti termini sarcinile de serviciu inainte sa ti se goleasca rezervorul cu energie si sa ai timp si pentru tine si activitatile care-ti plac.
Motivele pentru care chiar se merita sa te trezesti dimineata in fiecare zi, sunt infinite, iar notarea lor iti da energie. Sa scrii despre energia interioara, te incarca cu energie! happy.

| Kirito21 a răspuns:

Mergi la culcare in fiecare zi (chiar si in weekend) la aceeasi ora!
Creaza-ti un ambient linistit, intunecos si confortabil in dormitor!
Evita cafeina, alcoolul si tutunul cu 4-6 ore inainte de culcare!
Nu atipi in timpul zilei!
Fa exercitii in fiecare zi, dar evita sportul cu 4 ore inainte de culcare!
Evita sa mananci sau sa consumi diverse bauturi grele chiar inainte de culcare!

| Mihai_Myshu_1994 a răspuns:

1: Trezestete din prima. 2: Mananca fructe sau ciocolata pentru ca iti ofera energie, cel mai bine ar fi sa mananci frute in fiecare zi 1-2 portocale, mere sau ce iti place tie iar cu ciocolata din cand in cand ti-ar prinde bine cate una pentru ca si asta ofera energie chiar daca este ceva dulce. Nu te indopa cu ness-uri sau cafele pentru ca degeaba bagi 5 una este de ajuns. Dimineata cand te trezesti fa cateva exercitii fizice.Fa asta ceva timp 1-2 saptamani si ai sa vezi ca o sa iti fie mai bine. Si eu eram somnoros pe parcusul zilei in timpul scoli.

| alexx102428 a răspuns:

Posibil sa ai viermi.Ai slabit cumva?

| Yqnwtz a răspuns:

Sa scapi de lene si eu sufar ca tine laughing))))

| Yqnwtz a răspuns:

Bai farte la fel ca tine sufar si eu si tiam mai dat un raspuns si am cercetat pe net de la ce vine oboseala asta eu plus ca am si ameteli puternice ne lipseste Vitamina B12 eu unu nu prea bea apa beau mult suc si nu mananc nici sanatos pana acum nu aveam probleme cu oboseala dar deja a inceput sa fie enervant odata rezistam si 48 de ore cu 2 ore de somn fa-ti niste analize la doctor si vezi ce vitamine iti lipseste din corp fa miscare in fiecare zi ca e recomandata si mananca mai sanatos eu unu am renuntat deja la suc si am sticla cu apa pe birou am rarit tigarile si acum nu prea mai fac asa mofturi la mancare ca na e sanatatea mea si trebuie sa am grija de ia big grin

| Stefania_Carmen_1997 a răspuns:

Buna daca te simti obosit mai bine te-ai culca mai devreme si cand te scoli fugi repede si spalate pe ochi!