| stalin1999 a întrebat:

Salut, ma numesc Petre.

As vrea sa aflu cum pot sa fac muschi fara sala deoarece nu am timp, am 15 ani, 68-69 de kilograme, 1, 79 inaltime.
Am gantere de 5kg dar nu prea stiu cum e bine sa fac cu ele, daca e bine sa fac in fiecare zi sau sa fac si pauza intre zile...
Cand am febra musculara trebuie sa iau o pauza sau sa fac in continuare? Ce alimente imi recomandati? Cel mai mult as vrea sa imi fac eu singur proteine care sa le dizolv fie in apa sau in lapte dar nu stiu din ce sa fac, proteine de la magazin nu as lua ptc doar ma umfla si nu sunt bune, cum pot face proteine singur?

Multumesc, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vRemi a răspuns:

Nu ai nevoie de o alimentatie anume deoarece ai un BF mai mic de 15% din cate inteleg, cand faci febra musculara trebuie sa faci o pauza la acea grupa musculara la care ai febra, poti sa faci maxim 5 zile pe saptamana dar cu pauza de 2-3 zile intre grupe musculare, intr-o zi piept, in alta spate, in alta biceps, in alta abdomen, in alta picioare, etc.

Cauta pe net exercitii cu ganterele, ai nevoie de 1h pe zi pentru antrenament, 5kg e cam putin, ar mai trebui sa iti cumperi cel putin pana la 10 si ai sa le cresti cu timpul pe masura ce te obisnuiesti cu greutatea.

| stalin1999 explică (pentru vRemi):

Cum imi pot face singur proteine? daca imi spui si asta ei FUNDA!

| stalin1999 explică (pentru stalin1999):

Ai* nu ei

| vRemi a răspuns (pentru stalin1999):

Nu iti poti face singur, din pacate nu ai absolut nici o posibilitate, insa poti manca alimente bogate in proteine si sa bei oua crude.
De asemenea poti strange bani si sa cumperi proteine daca chiar vrei rezultate.

| stalin1999 explică (pentru vRemi):

Dar sunt bune? bani am dar toti imi spun ca nu sunt bune ca te umfla!

| vRemi a răspuns (pentru stalin1999):

Multa lume nu face diferenta intre steroizi si proteine, proteinele sunt bune si ajuta la dezvoltarea mai rapida a muschilor.

11 răspunsuri:
| corhaz a răspuns:

Muschi mari se fac cu greutati mari si multe suplimente.acasa poti face o mica fibrare prin flotari tractiuni dar daca vrei muschi mari fa-ti timp pentru sala

| andrewdica9 a răspuns:

Du-te si fa sala cu un antrenor care stie mai bine ce-ti trebuie...si ia sfatul unui medic ca metabolismul e diferit de la om la om

| andrei123145632 a răspuns:

Cand ai febra musculara stai o zi pe tusalaughing iar ca sa ai muschi faci cu altera odata pe o mana, o ridici de cateva ori o lasi in jos, eu ti-as sugera sa faci abdomene, flotari si tractiuni.

| stalin1999 explică:

Up!

| DaniOlzo a răspuns:

Hmm. Cel mai bine ar fi sa faci cu gantarele dimineata [ dupa ce te trezesti ] si seara [ inainte sa te culci ]. febra musucalra este normal sa apara, deoarece muschi tai se dezvolta. si in primul rand nu fa numai cu gantarele deoarece sunt cam slabute. Un program bun ar fi aproximativ 100-150 gantere -ridicari si flotari, exerciti deastiea fizice,, si daca te ia febra musculara continua! incet incet maresti de la 100 la 150 pe urma 200 tot asa! ( FUNDAAA )

| stalin1999 explică (pentru DaniOlzo):

Cum imi pot face singur proteine?