| anonim_4396 a întrebat:

ma puteti ajuta si pe mine va rog? imi puteti niste avantaje si dezavantaje ale profesiei de asistent medical? multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| babylove a răspuns:

Avantaje
-poti avea un salariu destul de generos
-poti ajuta oamenii,
-poti salva vieti
Dejavantaje
-prea mult de lucru
-in Romania, asistenti nu mai sunt priviti decat ca...sau doctori
daca tie iti place aceasta meserie, esti foarte tare, si eu am vrut dar mi-e frica de sangesad

| isauranick a răspuns (pentru babylove):

Pai sunt in anul I si am intrat in sesiune si am o tematica si trebuia sa fac ceva chestii pe ici pe colo...

| babylove a răspuns (pentru isauranick):

Mersi mult pentru fundahappy

8 răspunsuri:
| alynutza_4997 a răspuns:

Pai eu nu prea am experienta dar as putea spune ca dezavantajele sunt :
1. poti da peste morti si sa ai cosmaruri
2.ai putea da peste un pacient nebun care sa te raneasca(asta e putin cam exagerata dar niciodata nu stii ce se poate intampla in Romania)
3.salariul e destul de mic(am citit pe internet ca salariul e de circa 400lei.cel putin asa am vazut eu, acum nu m-am interesat si pe la alti oameni)
cam atat din ce stiu eu
nu prea cred ca ti-am fost de folos dar mult noroc daca asta vrei sa devii

| jfdeoeogpde a răspuns:

Daca vrei sa devii asistent medical, bravo! Este o meserie care cere multa atentie si concentrare.Eu nu pot deveni asta,dar stiu ca avantajele sunt:sentimentul incredibil de placut pentru salvarea unor vieti,(nu stiu ce salariu castigi, dar cred ca este unul bun), ai sansa de a fi recomandat la un spital din strainatate.Dezavantajele s-ar putea sa nu fie asa de importante (depinde la ce cabinet esti),dar sunt cateva,ex:sangele(personal nu imi place), daca un pacient moare sunt urmari nu tocmai bune, este munca multa care poate fi mult prea extenuanta.Cam asta ar fi. MULT SUCCES!

| DEEANYCO a răspuns:

Avantaje:

- accesul la o gama de produse si servicii mai variata, de o calitate garantata si la preturi si tarife mai accesibile

- posibilitatea gasirii unui loc de munca si intr-o alta tara decat cea in care te-ai nascut

- facilizarea gasirii unui loc de munca prin recunoasterea diplomelor

- recunoasterea drepturilor sociale deja castigate

- posibilitatea de a te pregati in orice institutie europeana

- ieftinirea creditelor
Dezavantaje:

- pentru producatori in sensul ca cel care nu se inscrie in exigentele acestei piete dispare

- emigrarea persoanelor calificate

- pierderi de efort national prin pregatirea acestor oameni

| Abh a răspuns (pentru DEEANYCO):

Te imbeti cu apa rece daca iti inchipui ca noi, cadrele medicale avem facilitati cand ne imbolnavim.Cand am citit si despre ieftinirea creditelor, m-a pufnit rasul. De unde ti-au venit ideile astea?

| DEEANYCO a răspuns (pentru Abh):

Si eu am vrut sa ma fac medic dar am renuntat si cand am cautat pe net avantaje si dezavantage asa mi-a dat scuze daca v-am jignit pe voi cadrele medicale nu am stiut.

| Abh a răspuns (pentru DEEANYCO):

Nu trebuie sa te scuzi, ci doar sa nu mai crezi tot ce scrie pe internet. Sanatate!