| Darkerblack a întrebat:

BUna! Ma puteti ajuta cu ,cateva avantaje si dezavantaje pe care il au un monarh si un presedinte?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Principalul dezavantaj al unui preşedinte este faptul că nu poate fi imparţial partinic datorită tocmai faptului că trebuie propulsat la conducerea ţării de către un partid.
Legătura tacită va fi păstrată şi ulterior pe când un rege nu are nevoie de aşa ceva, putând fi un judecător imparţial al oricărui act politic, un mai bun generator de echilibru şi stabilitate politică.
Cheltuiala şi timpul pierdut cu alegerile prezidenţiale nu se regăsesc în cazul unei regalităţi care nu are nevoie de aşa ceva ( şi gândeşte că această cheltuială se repetă la fiecare cinci ani ).
Ca regat legăturile cu alte case regale europene se pot reface rapid iar statutul de Regat al României ar suna cu totul altfel. Prestigiul României ar avea de câştigat, dacă ne referim la România dar este valabil pentru oricare alt stat din lume.

| nowar a răspuns:

Temele pe TPU la civica?laughingpe bune?hee hee

| Darkerblack explică (pentru nowar):

NU e tema tongue Ma documentamwinking

| nowar a răspuns (pentru Darkerblack):

Da,da chatterbox

| Darkerblack explică (pentru nowar):

laughing