| annie_9752 a întrebat:

In urma cu doua zile am observat ca am o capusa in partea stanga, jos, abdomenului.In prima faza, mama mea a asfixiat-o tinand o vata cu spirt in locul respectiv. Apoi, m-am gandit ca, fiind moarta, isi va desface piciorusele si acul(sau ce isi mai infige ea in corp, nu ma pricep prea bine)si voi putea sa o scot cu o penseta, dar oricat a incercat mama mea tot i-a ramas o parte din corp in pielea mea pe care, ulterior, a incercat sa o scoata cu un ac sterilizat.Nu a reusit nimic, ba mi-a mai si curs sange(multicel). Atat metoda cu penseta cat si cea cu acul sunt destul de dureroase si ineficiente, pentru ca ce a ramas acolo din capusa e foarte mic.Cum sa fac totusi sa indepartez tot ce a mai ramas din ea?
Pe google nu am gasit mare lucru.
Multumesc anticipat si ma scuzati pentru ca am scris atat.
O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Roberta00 a răspuns:

Du-te la doctor. Bunicul meu a avut la fel si a facut viermi acolo pentru ca nu a dat importanta sau nu stiu sgur daca erau viermi!laughing

| alina92637 a răspuns:

Intodeauna cind vrei sa scoti o capusa trebuie sa o rasucesti! in directia inversa a acelor de ceas! ea cind intra se insurubeaza practic ca un surub! daca nu ai reusit sa i scoti capul afara atunci degeaba te-ai chinuit! du-te la un doctor neaparat, si cere sa ti se faca si vaccinul impotriva capuselor! care se face in 3 etape. dupa ce ai facut primul vaccin trebuie sa il faci pe urmatorul dupa 3 luni, si ultimul dupa 6 luni!

| xjustfearless a răspuns:

Du-te la doctor. asta e cea mai buna solutie

| alex100 a răspuns:

Pentru a face asa ceva acasa e cam greu
Eu iti sugerez sa pui un panasmet, plasture, vata cu spirt sau alte solutii pentru a nu se infecta si sa mergi la un doctor specialist
Va stii ce sa faca fara sa te doara...prea mult happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muscatura capusei poate sa-ti provoace boala LIME care este foarte perculoasa. Chiar daca te doare trebuie sa mergi la doctor> Vezi pe internett despre boala LIME in romana nu stiu daca sunt destule informatii dar sunt in alte limbi. fa Google o cautare Maladie Lime

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lyme, pardon!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut exact ce nu trebuia sa faci. Daca incerci sa scoti cu penseta capusa, se rupe si partea care ramine infipta, iti va provoca o infectie. Lasa experimentele si mergi la doctor, o sa-ti indeparteze el capusa. Pentru viitor, catelusa mea cind mai capata cite o capusa, o scap tamponind zona cu iod. Capusa nu suporta iodul si iese singura. Asta m-a invatat veterinarul si daca merge la animalute, merge si la oameniwinking

| livia_twilight a răspuns:

Du-te cat mai repede la medic.netratat,ti se poate infecta.

| Dumitru_Iulian_1991 a răspuns:

Ducandu-te la doctor