| MaxiEcho a întrebat:

Am scos o capusa la caine cu penseta, iar dupa ce am scos capusa ia ramas o coaja, iar eu am dat cu mana si i-a curs sange, poate aparea o problema la mine de la sangele cainelui? Capusa am scos-o intreaga cu cap fara sa-i rup corpul!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu are cum sa te afecteze. Doar locul de sangerare trebuie sa-l dezinfectezi cu un tampon cu spirt.
Infectare se poate intampla doar peste cca 48 ore de la muscatura capusei, cand isi varsa continutul stomacului in corp. Din cate cunosc insa, animalele nu sunt afectate de boala Lime.

2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Fara manusi? Trebuie sa te speli pe maini bine cu apa si cu sapun ca ti-ai atins sangele infestat de capusa!

| alexandru0995 a răspuns:

Nu are ce sa apara la tine nimic atata timp cat doar te-a atins sangele stai linistita