Întrebare recomandată | Gabutzzu23 a întrebat:

Salut maine am teza la matematica si mie cam frica sem trecut m-am apucat de plâns in timpul tezei si as vrea sa va întreb ce sa fac sa ma linistesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonim12345678900734269864 a răspuns:

Stiu ca deja ti-a trecut teza si emotiile,dar poti folosi asta pe viitor.
Inainte de orice test important, teza, eveniment la care trebuie sa te concentrezi maxim si sa dai tot ce ai mai bun, MANANCA CIOCOLATA NEAGRA, dar nu in cantitati excesive.Ai putea sa o imparti cu colegii tai.Eu fac asta dintr-a 5-a si am luat note mari la toate testele si tezele de pana acum.
Daca nu poti sau nu ai de unde sa iei in acel moment ciocolata sau ai uitat, merge si o banana, sigur ai in casa.
Sper ca te-am ajutat.Dar cea mai buna si eficienta varianta este ciocolata neagra.O poti lua cu o seara inainte de examen/test.Vezi sa nu o mananci pana atunci, succes pe viitor laughing)) :*

5 răspunsuri:
| Daniel2836 a răspuns:

Mai jos e un raspuns corect!

| dreamgirl94 a răspuns:

Ceai de musetel, fa o baie, relaxeaza-te, nu te taie nimeni.Gandeste-te asa:e doar o teza.de obicei nesiguranta vine la cei ce nu invata asa ca daca te simti pune mana pe carte. Daca simti ca te ia panica incepe sa respiri si sa fii atent cum respiri, chiar sa ti numeri respiratiile.Iti va lua mintea de la stress.Eu cand am emotii ma ia diareea asa ca plansul e destul de lejerlaughing
Baftaa

| SelenM26 a răspuns:

Heyhappy! Din ce spui tu, ast poate fi luată drept anxietate.Eu am aceeasi problema, dar nu doar la teze si astea, la lucruri importante.Simti ca o sa dai greși.Doar încearcă sa respiri si sa iti reglezi bătăile inimii.
E doar o teza, nu esti singurul/singura☺️

| DaryoDDX a răspuns:

Incearca sa te calmezi si sa-ti amintesti ce ti-a zis profesoara cand ti-a predat lectia.Este un test oarecare.

| AdinaPotol a răspuns:

Daca ai o guma de mestecat pe care sa o mesteci in timpul tezei ar fi ideal, te destreseaza instant