| Mimic a întrebat:

Ma numes Diana am 13 ani si sunt in clasa a 7-a. Maine ne aduc teza la matematica. Imi este foarte frica, parca inghit noduri. Tot weekend-ul m-am gandit la asta, si nu am dormit nopti intregi. Ma tot gandesc la teza de matematica. Ma doare burta si imi este frica de tatal meu. De ce? Pentru ca anul trecut, am dat teza la mate, si am luat 6, dar sunt sunt buna la matematica. Am venit acasa si am plans, pentru ca ma batut.Eu nu stiu, el vrea ca eu sa am note peste 7 dar vai doamne mai gresim si noi. Niciodata n-am luat 6 la teza de mate. Imi tot zice "daca iei macar un 8 la teza te bat". Si de asta mi-e frica de el.Desi cum am calculat, im iese la mate media 8. Am notele 9, 8,7. Sper ca teza nu o sa fie de 5 sau 4. Credeti-ma nici nu stiti cat de mult invat si stau noaptea pana la 11 sa invat. 12-11 depinde cate teme ne dau. Eu sumt singura din clasa care invata foarte mult, si eu pun efort. Dar de multe ori nu reusesc. :'( Cum sa-i zic parintilor mei ca am luat 6 la teza, fara sa fie cearta intre noi? va rog nu ma judecati sau nu ma jigniti va rog

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu-ti mai fie teama, poate ca nota din teza va fi mare, pentru ca ai muncit atat.
Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa-i vorbesti despre ce ai scris ai aici, il poate influenta pe tatal tau sa nu mai fie atat de aspru cu tine. Nu te mai amara pentru o nota, nu merita. Chiar crezi ca peste 5 ani va mai conta nota din teza la matematica din acest semestru? Toate chinurile, temerile, spaimele pe care le ai acum, ca si copil se vor topi ca prin farmec, insa in locul lor vor veni greutati cu-adevarat mari si apasatoare. Intelege ca tatal tau iti doreste binele, sa inveti si sa iei note foarte mari ca viitorul tau sa arate cald si luminos. Numai bine, mica domnisoara. happy

1 răspuns: